بارداریدوران بارداری

بهترین رژیم لاغری در دوران شیردهی

رژیم لاغری در دوران شیردهی یکی از چالش برانگیزترین مباحث تغذیه است. در این دوره بانوان باید توجه خاصی روی سلامتی و برنامه غذایی خود داشته باشند. بیشتر بانوان در این دوره اضافه وزن پیدا می‌کنند و این اضافه‌وزن تا سال‌ها با آن‌ها می‌ماند. اگر پای صحبت یک مادر که اتفاقاً اضافه‌وزن دارد بنشینید، چاقی خود را ناشی از دوران بارداری و شیردهی می‌داند. رژیم گرفتن و برنامه غذایی تأثیر مستقیمی روی کیفیت شیر می‌گذارد. پس اگر می‌خواهید در دوران شیردهی بدون آسیب زدن به کیفیت شیر، لاغر شوید و به اندام خوبی برسید، در ادامه همراه ما باشید تا بهترین رژیم لاغری در دوران شیردهی را بررسی کنیم.
 

چرا رژیم لاغری در دوران شیردهی مهم است؟

بسیاری از بانوان توجه به اندام و وزن خود در دوران بارداری و شیردهی را متوقف می‌کنند؛‌ به این دلیل که تصور می‌کنند در این دوران باید بیشتر غذا بخورند تا شیر کافی و مقوی‌تری داشته باشند. به همین دلیل بعد از اتمام دوران بارداری آن‌ها می‌مانند و چربی‌های انباشته شده‌ای که به این راحتی‌ها آب نخواهد شد. آب‌کردن چربی‌های دوران شیردهی و عبور از اضافه‌وزن بعد از این دوران، همت فرهاد را می‌خواهد که برای رسیدن به شیرین کوه کَند، اما باز هم موفق نشد! پس چرا تا زمانی که می‌توانید جلوی آن را بگیرید دست‌به‌کار نمی‌شوید؟ داشتن یک رژیم لاغری در دوران شیردهی می‌تواند بدون آسیب زدن به کیفیت شیر، درعین‌حال سلامت و تناسب‌اندام شما را تضمین کند. این رژیم به شما کمک می‌کند از عوارض بعد از دوران شیردهی و بیماری‌هایی که بر اثر اضافه‌وزن شما را تهدید می‌کند، خلاص شوید.

بهترین رژیم لاغری در دوران شیردهی چیست؟

توجه به رژیم لاغری در دوران شیردهی بیش از هر دوره‌ای اهمیت دارد. در این دوره شما فقط خودتان تنها نیستید، بلکه نوزادی دارید که از حاصل بدن شما تغذیه می‌کند.
رژیم دوران شیردهی
از آنجا که کیفیت شیر تحت تأثیر مستقیم خوراک و غذای مادر است، پس نوع این رژیم و چگونگی آن بسیار اهمیت دارد. در دوران شیردهی به دلیل تغذیه نوزاد از مادر، اشتها و میل غذا در مادر چند برابر می‌شود و همین امر باعث چاقی مفرط می‌شود. از طرفی ضعف و گرسنه ماندن مادر، به کیفیت شیر آسیب می‌زند. ما می‌خواهیم راه‌حلی برای کنترل وزن و تغذیه مناسب در مادر را پیدا کنیم.
به دلیل اهمیت محافظت از غذای کودک در دوران بارداری، تأمین مواد مغذی بدن بسیار ضروری است. پس اگر قصد گرفتن رژیم لاغری در دوران شیردهی را دارید، اول از همه باید بدانید مادرانی که از رژیم‌های تخصصی لیمومی استفاده می‌کنند، 10 روز بعد از زایمان می‌توانند رژیم شیردهی را شروع کنند و از ماه هفتم هم امکان دریافت رژیم نوزاد و کودک نیز وجود دارد. 

همان‌طور که اشاره شد رژيم‌های كاهش وزن در دوران شیردهی با افراد عادی متفاوت است، زيرا بايد سلامت مادر و نوزاد در آن حفظ شود. حداكثر كاهش وزن ايده‌ال دو کیلوگرم است؛ بنابراین در اين دوران رژيم‌های سختگیرانه توصيه نمی‌شود. 

 مقاله پیشنهادی: میوه‌های ممنوعه در دوران بارداری

همان‌طور که می‌دانید فرايند شیردهی به‌طور طبیعی منجر به کاهش وزن مادر می‌شود. در واقع انرژی لازم برای شیردهی، مقداری از غذای مادر و مقداری از بافت چربی بدن مادر تامين می‌شود.
يک رژيم متعادل در دوران شیردهی طوری است كه در روند كاهش وزن بيشتر بافت چربی بدن مادر به جای پروتئین كاهش يابد.
بد نیست بدانید یکی از مشكلات مادران در اين دوران تغييراتی است كه به دليل رسيدگی به نوزاد در میزان خواب آن‌ها ايجاد می‌شود. عواملی نظیر خستگی‌، اضطراب و كمبود خواب در روند كاهش وزن اختلال ايجاد می‌كند كه صبر و حفظ انگيزه در اين مورد به مادر كمک می‌کند.

چه غذاهایی در دوران شیردهی مفید است؟

در دوران شیردهی رژیم‌های متعددی وجود دارد؛ اما باید بدانید که هیچ برنامه کامل و جامعی برای در این مورد وجود ندارد، چرا؟ زیرا در این دوره، وضعیت بدنی افراد بسیار متفاوت است و باید هرکدام نسبت به شرایط واقعی بدن خود مواد مصرفی و خوراکی را تنظیم کنند.

قبل از هر چیز لازم است بدانید حجم شير ارتباط مستقيمی با ارتباط عاطفی مادر و نوزاد و افزايش تكرر شيردهی دارد. در این میان مصرف مواد غذایی مانند سبزی‌ها، هویج، ميوه‌ها با حجم آب بيشتر، مصرف مایعات كافی تاثیر مثبتی بر سلامت مادر دارد.

 

رژیم لاغری بعد از زایمان
همچنین مصرف اسیدهای چرب ضروری مانند امگا‌ ٣ كه در بسياری از دانه‌های روغنی وجود دارد، در افزايش هورمون شیردهی موثر است. چای و کافئین هم به دليل ادرار‌آور بودن، با از دست دادن آب بدن موجب كاهش حجم شير مادر می‌شوند.
فراموش نکنید تامين نيازهای مادر از نظر دريافت پروتئين با توجه به اينكه ميزان پروتئين شير مادر ارتباط مستقيم با تغذيه او دارد، بسیار مهم است. دريافت کافی پروتئين از مصرف پروتئين عضلات مادر جلوگيری می‌كند. 
منابع خوب پروتئین شامل تخم مرغ، انواع گوشت، حبوبات و لبنيات است. داشتن فعالیت بدنی متعادل مانند پياده‌روی به تقويت و جذب پروتئين كمک می‌كند.
همچنین حبوبات و سبزی‌ها هم نقش مهمی در رژیم لاغری در دوران شیردهی دارد. البته نباید خانواده لبنیات را فراموش کنید. مصرف لبنیاتی مانند شیر، ماست و پنیر نقش مهمی در این دوران دارد.

در این قسمت، گروه‌های غذایی وجود دارند که در حکم غذای اصلی هستند و تأثیر زیادی در جلوگیری از چاق شدن دارند. با کنترل وعده‌های غذایی روزانه خود و دنبال کردن دقیق رژیم، روند هضم و جذب را کنترل کنید و از اضافه‌وزن به‌خصوص در نواحی شکم جلوگیری کنید. 

نکته مهم

توجه داشته باشید این برنامه غذای در رژیم لاغری در دوران شیردهی، یک برنامه جامع و کلی برای مصرف خوراکی‌های روزانه است. مهم است بدانید رژیم لاغری در این دوره تنها درباره نخوردن نیست، بلکه در مورد چگونه خوردن و چه چیزی خوردن است. با کنترل خوراکی‌های روزانه می‌توانید حجم بالایی از چربی‌ها و مواد مضر به بدن خود را کنترل کنید. 

نکته مهم دیگر اینکه برای تشکیل یک برنامه مدون و دقیق‌، بهتر است به افراد متخصص رجوع کنید تا ضمن بررسی سوابق سلامتی و پزشکی‌تان، برنامه و رژیم غذایی مناسب را برای شما در نظر بگیرند.

برای دریافت رژیم لیمومی کلیک کنید.

نکته 1: این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع‌رسانی دارد و برای اجرای آن، باید با یک متخصص مشورت کنید.

نکته 2: چنانچه در حال اجرای رژیم لیمومی هستید، تمام موادغذایی موردنیاز شما در برنامه ذکر شده است و باید مطابق برنامه‌تان عمل کنید.

نوشته های مشابه

ارسال دیدگاه

نظر شما چیست؟ تجربیات، نظرات و سوالات خود را برای ما بفرستید. در اسرع وقت پاسخ می‌دهیم. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا