میوه های ممنوعه در دوران بارداری

فهرست مطالب

باردار شدن و آمادگی مادر برای به دنیا آوردن کودک، خاص‌ترین دوران زندگی یک زن است. در این دوره توجهات به سمت فرد باردار افزایش پیدا می‌کند. شخص باردار در این دوره به دلیل تغییرات هورمونی و وجود یک موجود زنده در شکمش، دچار تغییر طبع خاصی می‌شود. اطرافیان او سعی می‌کنند هر آنچه را که هوس کرده، برای او فراهم کنند. میوه‌ها بخش مهمی از خوراکی‌ها مادر را در این دوران تشکیل می‌دهند. حال می‌خواهیم میوه های ممنوعه در دوران بارداری را بررسی کنیم، آیا چیزی تحت عنوان میوه ممنوعه در دوران بارداری وجود دارد؟

آیا خوردن میوه خطرآفرین است؟

در دوران بارداری همه‌چیز در بدن مادر دستخوش تغییر می‌شود. در شکم مادر موجودی در حال رشد است که برای ادامه دادن حیات نیازمند تغذیه از مواد مغذی است، درعین‌حال این موجود آن‌قدر ضعیف است که کوچک‌ترین مواد مضر هم می‌تواند برای او خطرناک باشد.
شاید برای شما سؤال پیش بیاید اصلاً میوه های ممنوعه در دوران بارداری وجود دارند؟ حق با شماست، ما تا امروز در بسیاری از برنامه‌ها، کتاب‌ها و سایت‌ها مطالعه کرده‌ایم که مصرف میوه برای بدن بسیار مهم و ضروری است و میوه‌ها هدیه‌های بهشتی از طرف خدا هستند. حال چه شده است که بخشی از آن‌ها ممنوع شده‌اند؟ آیا اصلا ادعای وجود میوه‌ های ممنوع حقیقت دارد؟
اساسا به‌طور معمول چیزی تحت عنوان میوه ممنوعه وجود ندارد، اما ممکن است به‌دلایل خاصی مثل توصیه پزشک، برخی خوردنی‌ها از جمله میوه‌ها، برای زنان باردار محدودیت‌هایی داشته باشد.
اما چرا این‌قدر به خوردنی‌های این دوران اهمیت داده می‌شود؟ همان‌طور که گفتیم، دوران بارداری متفاوت‌ترین دوران زندگی یک زن است. در این دوران تغییرات طبع و هورمون به‌صورت گسترده در بدن به وجود می‌آیند که همین امر تغییرات غذایی می‌شود.

بگذارید با یک مثال ساده توضیح دهیم. تصور کنید یک نهال کوچک را در باغچه خانه خود کاشته‌اید، این نهال نوپا است و هنوز توانایی مراقبت از خود را ندارد و محافظت از آن بر عهده شماست. همان‌طور که می‌دانید آب یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین ماده برای درختان است؛ اما در دورانی که درخت در مرحله نهال است نمی‌توانید هر مقدار که خواستید به آن آب بدهید. آب دادن بیش ‌از اندازه موجب خراب شدن نهال می‌شود. بچه در شکم مادر هم به همین صورت است. باید مراقب خورد و خوراک مادر و موادی که به بچه می‌رسد باشیم.

 مقاله پیشنهادی: مواد غذایی ضروری در سه ماه اول بارداری

 باور عمومی درباره میوه های ممنوعه چیست؟

9 ماه مراقبت کنید تا یک عمر خوشحال باشید. متأسفانه بسیاری از مشکلات جنین به علت بی‌اطلاعی و عدم توجه مادر در دوران بارداری رخ می‌دهد. ایام بارداری، ایامی سخت و نفس‌گیر است، اما زمانی که میوه‌ی قلب شما چشم به جهان باز می‌کند همه‌ی این سختی‌ها برای شما شیرین خواهد شد. از آنجا که خورد و خوراک مادر در طول این 9 ماه با اهمیت دارد.
قصد داریم با بررسی یک باور عمومی درباره میوه های ممنوعه در دوران بارداری، به شما برای انتخاب رژیم غذایی مناسب در این دوران کمک کنیم.
میوه های بارداری

قبل از هر چیز فراموش نکنید، فقط مصرف بعضی از میوه‌ها آن هم با توجه به شرایط جسمانی مادر و البته نظر پزشک با محدودیت مواجه است، در غیر این صورت با رعایت اعتدال از هر میوه‌ای می‌توانید استفاده کنید!

1. موز

گاهی پیش می‌آید که به دلایلی پزشک‌تان به شما می‌گوید موز نخورید. موز یکی از میوه‌هایی است که سراسر خوبی، فایده و خاصیت است. از آنجا که دوران بارداری یک دوران بسیار حساس است، باید قبل از خوردن هر چیزی به نکاتی دقت کنید.
موز از میوه‌های آلرژی طلب است. اگر مادر به موز آلرژی داشته باشد، بچه را در خطر بدی قرار خواهد داد. همچنین مادرانی که دچار عارضه دیابت هستند، نباید در دوران حاملگی موز مصرف کنند.
موز دارای کیتیناز است، این ماده نوعی شیره گیاهی است که دمای بدن انسان را افزایش می‌دهد و نوعی آلرژن به‌حساب می‌آید. پس قبل از مصرف موز حسابی مراقب باشید.
 

2. آناناس

در دوران بارداری سه ماه اول و سه ماه پایانی بسیار اهمیت دارد. در سه ماه اول نطفه در حال تبدیل شدن به جنین و در بی‌دفاع‌ترین و ضعیف‌ترین حالت خود قرار دارد. یکی از اثرات آناناس انقباض ناگهانی رگ‌های رحم است. این انقباض می‌تواند در بارداری‌های پر خطر موجب سقط بچه یا وارد کردن آسیب‌های شدید به آن شود.
در سه ماه پایانی دوران بارداری‌های پر خطر هم آناناس باید در سر لیست میوه های ممنوعه قرار گیرد. این میوه‌ی خاص دارای نوعی آنزیم تجزیه‌کننده‌ی پروتئین است که باعث نرم شدن رحم و زایمان زودرس می‌شود. توصیه می‌کنیم در دوران بارداری پرخطر دور آناناس خط بکشید یا در صورت تمایل، حتما نظر متخصص تغذیه خود را درباره میزان و نحوه مصرف آن جویا شوید.
 

3. آلو

حرارت و دمای بدن مادر در دوران بارداری امری بسیار مهم است. به همین جهت باید همواره مواظب گرم شدن یا سرد شدن بیش ‌از اندازه بدن باشید. آلو از میوه‌هایی است که به دلیل داشتن مقادیر زیاد از ویتامین آ، باعث گرم شدن بدن می‌شود.
 
بهترین میوه ها برای بارداری

4. هندوانه

هندوانه یک سم‌زدای فوق‌العاده است که در حالت عادی خوردن آن بسیار خوب و مفید است. بعد از مصرف هندوانه، مواد این میوه شروع به هیدراته کردن می‌کنند که ممکن است سموم مختلف را به جنین برساند. البته مصرف آن به‌اندازه معمول مشکل‌ساز نخواهد بود. در خوردن هندوانه افراط نکنید. یکی دیگر از علت‌هایی که هندوانه را در لیست میوه‌های ممنوعه در دوران بارداری قرار داده، سطح بالای گلوکز و قند آن است. افزایش قند خون می‌تواند برای جنین خطرناک باشد.
 

5. میوه‌های خشک و یخ‌زده

هر چیز تازه‌اش خوب است. یخ زدن و خشک‌کردن میوه‌ها باعث از دست رفتن خواص آن‌ها می‌شود، علاوه بر این تغییرات موادی می‌تواند برای جنین خطرناک باشد. فراموش نکنید در خیلی موارد، میوه‌های خشک‌ شده و یخ‌زده کیفیت میوه‌های تازه را ندارند و ممکن مشکلاتی را برای کسی که آن را مصرف می‌کند به‌وجود آورند، به‌ویژه در زنان باردار که کیفیت خوراکی‌هایی که می‌خورند، اهمیت دوچندانی دارد.
 

6. میوه‌های کنسروی

از میوه های ممنوعه در دوران بارداری می‌توان به تمام میوه‌های کنسروی اشاره کرد. برای کنسرو کردن میوه، اضافه کردن مواد نگه‌دارنده لازم است. مواد نگه‌دارنده برای مادر و جنین سم هستند. حتی استفاده از رب گوجه‌فرنگی که دارای مواد نگه‌دارنده است، در این دوران توصیه نمی‌شود.
 

اهمیت دریافت مشاوره تغذیه در دوران بارداری

میوه‌های ذکر شده، خوراکی‌های خاصی بودند که به‌صورت ویژه در لیست میوه های ممنوعه در دوران بارداری قرار دارند؛ اما در این زمینه یک قاعده کلی وجود دارد، آن‌هم «زیاد نخوردن» و «دریافت مشاوره تغذیه در دوران بارداری» است. اکثر میوه‌ها دارای قند هستند، زیاد خوردن آن‌ها باعث افزایش قند خون می‌شود و این اتفاق خطرناک است. همچنین اگر به میوه‌ای حساسیت و آلرژی دارید، دو برابر از آن فاصله بگیرید.

برای دریافت رژیم لیمومی کلیک کنید.

نکته 1: این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع‌رسانی دارد و برای اجرای آن، باید با یک متخصص مشورت کنید.

نکته 2: چنانچه در حال اجرای رژیم لیمومی هستید، تمام موادغذایی موردنیاز شما در برنامه ذکر شده است و باید مطابق برنامه‌تان عمل کنید.

این مقاله را برای دوستان خود ارسال کنید

لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

درباره ما

برند لیمومی از سال 1395 شروع به فعالیت کرده و با همکاری متخصص و مشاور تغذیه، آقای حمیدرضا روشندل، انواع رژیم‌های تناسب‌اندام را ارائه می‌دهد. لیمومی با بهره‌گیری از علم مزاج‌‌شناسی و رژیم درمانی نوین، رژیم‌های منحصربه‌فردی را برای گروه‌های سنی مختلف صادر می‌کند.

ما را دنبال کنید

درباره ما

برند لیمومی از سال 1395 شروع به فعالیت کرده و با همکاری متخصص و مشاور تغذیه، آقای حمیدرضا روشندل، انواع رژیم‌های تناسب‌اندام را ارائه می‌دهد. لیمومی با بهره‌گیری از علم مزاج‌‌شناسی و رژیم درمانی نوین، رژیم‌های منحصربه‌فردی را برای گروه‌های سنی مختلف صادر می‌کند.

ما را دنبال کنید