عوارض استفاده از رژیم لاغری رایگان چیست؟

عوارض رژیم لاغری

فهرست مطالب

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که از اضافه وزن رنج می‌برید، می‌‌توانید به متخصص تغذیه مراجعه کرده و از او بخواهید برای شما رژیم لاغری تنظیم کند. معمولا متخصص تغذیه با توجه به شرایط بدن شما و میزان وزنی که باید کم کنید، برای شما رژیم غذایی لاغری تنظیم می‌کند.

البته برخی از افراد ممکن است به جای مراجعه به متخصص و صرف هزینه، بخواهند از رژیم‌های لاغری رایگان استفاده کنند. قطعا در این صورت نیازی به پرداخت هزینه برای دریافت رژیم نیست. اما عوارض ناشی از رژیم‌های لاغری رایگان می‌توانند نیاز به زمان و هزینه بسیار زیادی نسبت به رژیم‌های اصولی داشته باشند.

شاید در ابتدا متوجه این عوارض نشوید، اما با گذشت زمان بروز آن‌ها را مشاهده خواهید کرد. به همین منظور در ادامه این مقاله در مجله سلامتی لیمومی قصد داریم شما را با خطرات استفاده از رژیم‌های لاغری رایگان بیشتر آشنا کنیم. 

رژیم لاغری رایگان

چه چیزی موجب استفاده از رژیم‌های لاغری رایگان می شود؟ 

متاسفانه بسیاری از افراد به درستی با واژه رژیم لاغری آشنایی ندارند. اکثر آن‌ها فکر می‌کنند که رژیم لاغری به معنای غذا نخوردن است! بنابراین می‌توانند با نخوردن برنج، گوشت، مرغ، نان یا استفاده از سبزیجات لاغر شوند. بنابراین زمانی که با رژیم‌های لاغری رایگان مواجه می‌شوند، به راحتی از آن‌ها استقبال می‌کنند.

از طرفی برخی از افراد به دلیل استفاده از رژیم‌های لاغری متفاوت و صرف هزینه‌های بالا، دیگر تمایلی به استفاده از رژیم‌های استاندارد ندارند. به همین دلیل ممکن است بخواهند از این رژیم‌ها استفاده کنند. به‌طورکلی رژیم‌های لاغری رایگان به‌راحتی و بدون صرف هزینه و زمان در اختیار افراد قرار می‌گیرند.

در این میان کسانی هستند که ممکن است بخواهند از آن‌ها پیروی کنند. همچنین بسیاری از افراد نسبت به عوارض ناشی از رژیم‌های لاغری رایگان و نادرست، هیچ‌گونه آگاهی ندارند. به همین دلیل است که به راحتی از آن‌ها استقبال می‌کنند. 

 

خطرات استفاده از رژیم‌های لاغری رایگان 

پیش از آنکه بخواهید از رژیم‌های لاغری رایگان استفاده کنید. بهتر است با عوارض احتمالی ناشی از این رژیم‌ها به طور کامل آشنایی پیدا کنید. برخی از خطرات استفاده از رژیم‌های لاغری رایگان عبارتند از: 

ضعف بدن

 یکی از ابتدایی‌ترین عوارض ناشی از رژیم‌های لاغری رایگان کاهش ویتامین و مواد مغذی مورد نیاز بدن است. همچنین محدود کردن یکباره مواد غذایی دریافتی بدن می‌تواند با افت قند خون و یا افت فشار همراه شود که در نهایت موجب ضعف بدن و احساس کسالت فرد همراه خواهد شد.

همچنین کم کردن وزن در مدت زمان کوتاه یکی از ویژگی‌های رژیم‌های رایگان است. کم کردن وزن زیاد در مدت زمان کم نیز می‌تواند با عوارضی نظیر زخم معده، ریزش شدید مو، درد شدید معده، مشکلات روده و… همراه باشد. 

بروز مشکلات گوارشی

از دیگر خطرات رژیم‌‌های لاغری رایگان بروز مشکلات گوارشی است. از آنجایی که در تنظیم این رژیم‌ها به وضعیت سلامتی و بیماری‌های احتمالی شما مانند دیابت، فشار خون و… توجه نشده است. همچنین داروهایی که ممکن است مصرف کنید نیز در تنظیم این رژیم‌ها لحاظ نشده‌اند؛ ممکن است استفاده از آن‌ها منجر به بروز مشکلات گوارشی نظیر یبوست، اسهال، زخم معده و… شوند.

رژیم‌های لاغری رایگان

اختلال در سیستم عصبی بدن

 از دیگر مشکلاتی که با استفاده از رژیم لاغری رایگان ممکن است برای فرد ایجاد شود، ضعف اعصاب است. از آنجایی که استفاده از رژیم یک دوره مشخص دارد.

می‌تواند در این دوره موجب دوقطبی شدن میزان غذای دریافتی بدن شود که به شدت سیستم روانی انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ بنابراین می‌تواند موجب ضعیف شدن اعصاب فرد، پرخاشگری، بی‌حوصلگی، استرس، وسواس غذایی و افسردگی فرد شود. 

بروز مشکلات هورمونی

 استفاده خودسرانه از رژیم‌های لاغری رایگان می‌تواند در عملکرد هورمون‌های بدن اختلال ایجاد کند. به همین دلیل بانوانی که از این رژیم‌ها استفاده می‌کنند، ممکن است دچار اختلال در چرخه قاعدگی شوند.

از آنجایی که در رژیم‌های خودسرانه و رایگان به‌طور غیراصولی میزان کربوهیدرات دریافتی بدن کاهش می‌یابد. معمولا میزان ترشح هورمون کورتیزول افزایش پیدا می‌کند.

افزایش این هورمون در بدن نیز، منجر به استرس شدید فرد می‌شود که قطعا در نحوه انجام فعالیت‌های روزانه فرد نیز تاثیرات منفی می‌گذارد. از طرفی کاهش غیر اصولی و یکباره کربوهیدرات دریافتی بدن می‌تواند در عملکرد غده تیروئید نیز اختلال ایجاد کند.

عوارض رژیم سریع

مشکلات پوست و مو

 از آنجایی که استفاده از رژیم‌های خودسرانه و رایگان موجب محدود کردن ویتامین‌ها و مواد مورد نیاز بدن به یکباره می‌شود. معمولا افرادی که از این رژیم‌ها استفاده می‌کند، دچار مشکلات پوستی مانند آکنه، خشکی، تیرگی و گودی دور چشم می‌شوند. همچنین شوک ناشی از کمبود ویتامین‌های مورد نیاز بدن موجب ریزش موی شدید نیز می‌شود. 

وسواس غذای سالم

 از آنجایی که هنگام استفاده از این رژیم‌ها، به طور دقیق نمی‌دانید که چه غذایی برای شما مناسب است. همچنین بسیاری از مواد غذایی برای شما ممنوع می‌شود. ممکن است نسبت به شناخت غذاهای سالم وسواس پیدا کنید. این وسواس موجب می‌شود تا از خوردن غذاهای مورد نیاز بدن اجتناب کنید که در نهایت موجب تمامی مشکلات ذکر شده می‌شود. 

سخن پایانی 

 فراموش نکنید که استفاده از رژیم‌های لاغری رایگان و خودسرانه شاید در شروع رژیم عوارضی نداشته باشند، اما پس از یک دوره بسیار کوتاه، عوارض خود را به نمایش می‌گذارند. در صورتی که با مشاهده این عوارض، رژیم را ادامه دهید.

قطعا با مشکلات جدی‌تری روبرو خواهید شد. به‌همین دلیل در صورتی که قصد دارید از رژیم لاغری استفاده کنید. بهتر است از مشاورین و متخصصان تغذیه بخواهید با توجه به شرایط فیزیکی شما، مناسب‌ترین رژیم را برای شما تنظیم کند. برای پیدا کردن بهترین دکتر برای رژیم را باید اطلاعات مهمی درباره آنها بدانید. در این صورت احتمال بروز مشکلات ذکر شده بسیار کم است. از طرفی کاهش وزن شما کاملا اصولی بوده و پس از رها کردن رژیم، دوباره دچار اضافه وزن نمی‌شوید. 

این مقاله را برای دوستان خود ارسال کنید

لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

درباره ما

برند لیمومی از سال 1395 شروع به فعالیت کرده و با همکاری متخصص و مشاور تغذیه، آقای حمیدرضا روشندل، انواع رژیم‌های تناسب‌اندام را ارائه می‌دهد. لیمومی با بهره‌گیری از علم مزاج‌‌شناسی و رژیم درمانی نوین، رژیم‌های منحصربه‌فردی را برای گروه‌های سنی مختلف صادر می‌کند.

ما را دنبال کنید

درباره ما

برند لیمومی از سال 1395 شروع به فعالیت کرده و با همکاری متخصص و مشاور تغذیه، آقای حمیدرضا روشندل، انواع رژیم‌های تناسب‌اندام را ارائه می‌دهد. لیمومی با بهره‌گیری از علم مزاج‌‌شناسی و رژیم درمانی نوین، رژیم‌های منحصربه‌فردی را برای گروه‌های سنی مختلف صادر می‌کند.

ما را دنبال کنید