عوارض رژیم کانادایی

بررسی عوارض رژیم کانادایی 7 روزه

رژیم کانادایی 7 روزه یکی از انواع رژیم‌های لاغری است که طرفداران بسیاری دارد؛ رژیمی که به دلیل مدت زمان کوتاه آن برای خیلی‌ها جذابیت دارد! اما چقدر این رژیم می‌تواند نتیجه دلخواه را هم داشته باشد؟ اگر قصد گرفتن رژیم خاصی دارید باید این نکته را بدانید که تغییرات مختلف در برنامه‌های غذایی و ایجاد محدودیت‌ در خورد و خوراک، می‌تواند به‌صورت مستقیم در سلامت بدن شما تأثیرگذار باشد.

پس باید قبل از انتخاب هر رژیم و برنامه غذایی، ابتدا با آن آشنا شوید و سپس نسبت به عوارض آن آگاه باشید تا بعدها مشکلات بزرگ‌تر از اضافه وزن سراغ شما نیاید. در این مطلب قصد داریم رژیم کانادایی 7 روزه را به چالش بکشیم و آن را بررسی کنیم. برای آشنایی با این رژیم و بررسی عوارض آن، همراه ما باشید.

 

رژیم کانادایی 7 روزه چگونه است؟

تقریباً تمام افرادی که به دنبال کاهش وزن و استفاده از رژیم‌های لاغری هستند، دنبال برنامه‌ای می‌گردند که بتواند در سریع‌ترین زمان ممکن وزن آن‌ها را کاهش داده و آن‌ها را به مقصد برساند. اگر در گوگل و موتورهای جستجوگر به دنبال چنین رژیمی بگردید، قطعاً نام رژیم کانادایی 7 روزه را مشاهده خواهید کرد.

چه کسی دوست ندارد در هفت روز کاهش وزن چشمگیر داشته باشد؟ این رژیم که به‌نام‌های رژیم کانادایی اصلی 13 روزه و رژیم کانادایی 15 روزه هم شناخته می‌شود، از روش وارد کردن شوک به بدن استفاده می‌کند. سازندگان این رژیم ادعا می‌کنند که توسط این برنامه می‌توان در مدت‌زمان کوتاهی از 5 الی 13 کیلوگرم وزن کم کرد. یک ادعای بسیار جذاب و دوست‌داشتنی که چشم‌ها را به سمت خود خیره می‌کند؛ اما بیایید دقیق‌تر به این رژیم نگاه کنیم.

رژیم کانادایی 7 روزه در دسته رژیم‌های یویو قرار دارد. رژیم‌های یویو آن‌هایی هستند که در چاقی و لاغری پایداری ندارد، یعنی شخص به‌سرعت کاهش وزن دارد، اما وزن ازدست‌رفته به‌سرعت بازمی‌گردد و شخص چاق می‌شود. رژیم‌های یویو جزو رژیم‌های خطرناک و غیراستاندارد هستند. پایه‌ی رژیم کانادایی بر مصرف پروتئین است و برنامه آن ایجاد محدودیت برای مصرف غلات، میوه‌ها و سبزی‌ها است.

در طول مدت‌زمان 7 روزه‌ی این رژیم به دلیل مصرف مواد غذایی نامناسب که برای بدن کافی نیستند، بدن وارد یک شوک غذایی می‌شود و شروع به کاهش وزن می‌کند. این برنامه سخت‌گیرانه چندین گروه غذایی را حذف کرده و از ورود بخش عظیمی از مواد غذایی و مواد معدنی به بدن جلوگیری می‌کند. شاید تا اینجای کار بگویید هرکسی طاووس خواهد جور هندوستان کشد! بله برای کاهش وزن باید سختی کشید، اما بیاید ببینیم بعد و در حین این دوره چه اتفاقاتی برای شما و بدن‌تان خواهد افتاد.

عوارض رژیم کانادایی 7 روزه

ابتدا جالب است بدانید این رژیم توسط سازمان جهانی بهداشت و تغذیه در لیست رژیم‌های خطرناک برای سلامتی قرار گرفته است. این رژیم توسط هیچ مرکز بهداشتی و سلامتی تأیید نشده است. بدن ما زمانی در بهترین حالت خود قرار دارد و عملکرد عالی از خود به نمایش می‌گذارد که منبع مواد مغذی و معدنی آن تکمیل باشد و هر عضو و بخش آن از سوخت کافی برای سوزاندن برخوردار باشد. اگر توجه کرده باشید افراد زمانی که گرسنه هستند و این گرسنگی کمی طول می‌کشد، کم‌کم پرخاشگر و عصبی می‌شوند یا افرادی که تغذیه مناسب نداشته‌اند توانایی تمرکز کافی را نخواهند داشت.

رژیم کانادایی 7 روزه همین بلا را سر شما می‌آورد. این رژیم مانع رسیدن مواد معدنی و مفید به بدن شما می‌شود و با حذف آن‌ها باعث ایجاد اختلال در سیستم‌های مختلف بدن خواهد شد. تصور کنید ماشین و وسیله نقلیه‌ای را با سوخت کم به‌جاده وارد کنید و آن را مجبور به طی کردن مسیر به‌روش‌های مختلف کنید. بعضی از این آسیب‌ها به بدن بعد از اتمام رژیم تمام می‌شوند، اما بعضی دیگر از عوارض ماندگار هستند و می‌توانند سال‌ها شما را دچار مشکل کنند. به‌عنوان‌مثال به بخشی از عوارض رژیم کانادایی 7 روزه اشاره می‌کنیم:

ضعف شدید، اختلالات روانی، بی‌حوصلگی و کسلی، پرخاشگری، افسردگی و زودرنج شدن، تغییر وسیع خلق‌وخو، سرگیجه شدید و عدم توانایی تمرکز، کاهش قند خون، ریزش موی سر و صورت، افتادگی پوست، ایجاد چین‌وچروک در پوست، فراموشی‌های لحظه‌ای، عدم تعادل در راه رفتن، کاهش قدرت کار و فعالیت و تضعیف سیستم ایمنی بدن بخشی از عوارض رژیم کانادایی 7 روزه است.

 

آثار رژیم کانادایی 7 روزه بر بدن

با نگاهی به لیست عوارض رژیم کانادایی 7 روزه می‌توان به آثار خطرناک آن برای بدن پی برد. تصور کنید بدن خود وارد یک قحطی سراسری می‌کنید که آثار آن با شما خواهد ماند. یک زن و مرد نرمال در طول روز باید مقدار مشخصی مواد مغذی مصرف کنند تا بتوانند فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهند. حالا تصور کنید این مقدار در رژیم کانادایی به نصف یا کمتر می‌رسد. در چنین حالتی توان انجام هیچ کاری برای شما نخواهد ماند. نکته‌ای که بیش از همه عوارض اذیت‌کننده است، عدم پایداری این رژیم است. تصور کنید تمام این سختی‌ها و عوارض را به‌جا خریده‌اید که وزن خود را کاهش دهید، اما پس از طی کردن دوره رژیم ظرف مدت‌زمان کوتاهی وزن شما شروع به بازگشت می‌کند و کاری از دستتان برنمی‌آید. به‌صورت کلی اگر به دنبال رژیمی برای کاهش وزن خود هستید، بهتر است سلامت خود را در اولویت بگذارید و به سراغ رژیم‌های استاندارد بروید.دریافت رژیم بر اساس مزاج و متابولیسم برای دریافت رژیم اینجا را کلیک کنید!