رژیم کتوژنیک

هر چیزی که باید از رژیم کتوژنیک برای لاغری بدانید

چاقی و اضافه وزن یکی از دردسرسازترین مشکلات روز دنیاست. انسان‌ها برای خلاص شدن از شر چربی‌های اضافه خود، دست به هر کاری می‌زنند. خیلی‌ها برای حل این مشکل عمل می‌کنند، ورزش می‌کنند، قرص می‌خورند یا رژیم غذایی می‌گیرند. رژیم غذایی بهترین و مؤثرترین راه برای رسیدن به وزن موردنظر است. اما چه نوع رژیمی مناسب است؟ رژیم کتوژنیک یکی از جدیدترین و پراستفاده‌ترین رژیم‌ها در دنیا است که افراد زیادی را به خود جذب کرده است.

شاید شما هم نام این رژیم را شنیده باشید و حتی قصد استفاده از آن را داشته باشید. ازآنجاکه یک رژیم غذایی می‌تواند روی سلامت شما تأثیر مستقیم بگذارد، پس لازم است نهایت دقت را در انتخاب آن داشته باشید. قبل از شروع این رژیم توصیه می‌کنیم این مطلب را مطالعه کنید تا با رازهای نگفته در مورد رژیم کتوژنیک آشنا شوید.


رژیم کتوژنیک چیست و چگونه کار می‌کند؟

اولین بار در سال 1902 از یک برنامه غذایی برای درمان دیابت و تشنج در کودکان استفاده شد که پس از مدت کوتاهی هم لغو شد، اما مدتی بعد این برنامه، به نام برنامه‌ی کاهش وزن توسط افراد نامعلومی مجدداً احیا شد. ابتدا لازم است بدانید رژیم کتوژنیک چیست و چگونه کار می‌کند؟! این رژیم کتوژنیک به رژیم کم‌کربوهیدرات نیز معروف است. 

اگر بخواهیم خیلی خلاصه درباره رژیم کتوژنیک برای‌تان بگوییم، این رژیم غذایی رژیم لاغری نسبتا معروف برای کاهش وزن سریع است. هر چند رژیم کتوژنیک شاید در نگاه اول یک رژیم لاغری به‌نظر نرسد، چون یک رژیم کاهش وزن با کربوهیدرات کم و چربی بالاست!

هدف نهایی در رژیم کتوژنیک از بین بردن چربی‌ها و افزایش چربی‌سوزی است. همان‌طور که می‌دانید برنامه‌های غذایی به شکلی برنامه‌ریزی‌ شده‌اند که بدن شما کمترین کربوهیدرات ممکن را دریافت کند و به‌جای آن مواد مغذی بیشتری به شما برسد. پروتئین هم در این رژیم غذایی به‌صورت خیلی معمول به بدن می‌رسد. در این رژیم شما حق مصرف خوراکی‌هایی که کربوهیدرات دارند را ندارید و به‌جای آن باید تا می‌توانید چربی بخورید. شاید کمی عجیب باشد، اما تا حدی هم جواب هم می‌دهد!

کربوهیدرات سوخت بدن برای تولید انرژی است، زمانی که مقدار کافی از این ماده وجود نداشته باشد، بدن به‌صورت خودکار مجبور به سوزاندن چربی برای تولید انرژی می‌شود. شما با مصرف چربی بیشتر، سوخت مورد نیاز بدن را از کربوهیدرات به چربی تغییر می‌دهید و به این صورت چربی‌سوزی آغاز می‌شود. البته این تمام ماجرا نیست. در ادامه بیشتر از اتفاقات پشت پرده خواهیم گفت! رژیم کتوژنیک، دارای چهار نوع است که هرکدام بر مبنای کم‌وزیاد شدن مواد مصرفی مثل پروتئین و چربی تقسیم‌بندی می‌شوند:

  1. رژیم استاندارد کتوژنیک (SKD)
  2. رژیم دوره‌ای کتوژنیک (CKD)
  3. رژیم هدفمند کتوژنیک (TKD)
  4. رژیم کتوژنیک با پروتئین بالا (HPKD)

 

آیا رژیم کتوژنیک استاندارد است؟

یک رژیم لاغری می‌تواند، وزن شما را کم کند، از چربی‌های اشباع‌شده بدن شما بکاهد، همچنین می‌تواند شادابی، نشاط و حال خوب را به شما تزریق کنید و از هرجهتی به شما کمک کند. در عوض یک رژیم لاغری غیراستاندارد می‌تواند هر آنچه دارید هم از شما بگیرد.

استاندارد بودن و سالم بودن مهم‌ترین ویژگی یک رژیم غذایی است؛ بنابراین به دنبال لاغر شدن به هر قیمتی نباشید. گاهی وقت‌ها هزینه‌ی کاهش وزن می‌تواند آسیب‌های دائمی و خطرناک به‌سلامتی شما باشید. حال به این پرسش مهم می‌رسیم، آیا رژیم کتوژنیک استاندارد است؟ 

ابتدا باید بدانید رژیم لاغری استاندارد چیست؟ یک برنامه غذایی سالم برای لاغری، باید به رسیدن تمام مواد ضروری و مورد نیاز، به بدن توجه داشته باشد. بدن ما برای ادامه حیات خود و سالم ماندن، به کربوهیدرات، چربی، پروتئین، ویتامین‌ها و... نیاز دارد. پس رژیم‌هایی که به حذف یک‌باره‌ی بعضی از این مواد روی می‌آورند استاندارد نیستند. رژیم لاغری استاندارد به محدودیت صحیح مواد اعتقاد دارد، نه حذف آن‌ها. همچنین احساس ضعف و گرسنگی نباید در یک رژیم لاغری وجود داشته باشد. احساس ضعف مانند یک هشدار است که نشان می‌دهد بدن مواد مورد نیاز خود را برای سوخت در اختیار ندارد. 

رژیم‌های استاندارد، وزن را به‌صورت تدریجی کاهش می‌دهند، زیرا کاهش سریع وزن آسیب‌های شدید به بدن می‌زند. پس بدانید یک پای رژیم‌هایی که به‌سرعت کاهش وزن ‌دارند، می‌لنگد. با این تفاسیر، آیا رژیم کتوژنیک، استاندارد است؟ جواب بسیاری از پزشکان سلامت و تغذیه به این پرسش، خیر است!


عوارض رژیم کتوژنیک چیست؟

در مورد رژیم کتوژنیک، ناگفته‌هایی وجود دارد که به شما گفته نمی‌شود. ازآنجاکه این رژیم به منبع درآمد بسیاری از افراد تبدیل ‌شده است، دیگر سلامت شما برای آن‌ها مطرح نیست. در رژیم کتوژنیک به علت حذف سخت‌گیرانه‌ی کربوهیدرات و همچنین مصرف بالای چربی‌ها، عوارضی وجود دارد که دانستن آن‌ها ممکن است باعث صرف‌نظر شما دنبال کردن این رژیم شود. در ادامه به برخی از این عوارض اشاره می‌کنیم:

  • از بین رفتن بافت ماهیچه‌ای

در این رژیم، شما اجازه مصرف کربوهیدرات را ندارید، همچنین پروتئین هم به مقدار کمی مصرف می‌کنید، همین امر باعث می‌شود که بافت عضلانی شما دچار فقر مواد ضروری شود و رشد خود را از دست بدهد. از بین رفتن بافت عضلانی تنها برای ورزشکاران خبر بدی نیست، ضعف عضلانی می‌تواند در سنین میانسالی و کهنسالی باعث ازکارافتادگی شما و ضعیف شدن شدید قوای جسمی شما شود.

  • تهدید کلیه‌ها

نبود کربوهیدرات کافی و افزایش فرایند چربی‌سوزی اولین عضوی را که تحت تأثیر قرار می‌دهد، کلیه‌ها هستند. در تحقیقات نشان داده ‌شده که بیش از 75 درصد افرادی که از رژیم کتوژنیک استفاده کرده‌اند دچار مشکلات کلیوی مانند سنگ کلیه شده‌اند!

  • افزایش خطرناک سطح کلسترول و قند در خون

اگر دیابت دارید یا به سطح کلسترول خون شما بالا است، رژیم کتوژنیک می‌تواند امضایی برای پایان روزهای خوب شما باشد! کربوهیدرات کنترل‌کننده سطح قند در خون است. حال تصور کنید این ماده حذف ‌شده و چربی‌های بیشتری هم مصرف می‌کنید. در ادامه حتی اگر به این دو عارضه هم مبتلا نباشید، خطر ابتلای شما بسیار زیاد خواهد بود.

رژیم کتوژنیک دارای عوارض متعدد دیگری هم هست از جمله می‌توان به مشکلات پوستی مانند خارش، ضعف استخوان‌بندی، کم‌آبی و تشنگی شدید، خستگی، ضعف، افزایش استرس و اضطراب، سردرد و سرگیجه، حالت تهوع، گرفتگی شدید عضلات، یبوست، ریزش مو، بوی بددهان، بی‌حالی و تعریق فراوان اشاره کرد.


دریافت رژیم بر اساس مزاج و متابولیسم برای دریافت رژیم اینجا را کلیک کنید!

سیستم ارسال دیدگاه توسط CComment