رژیم پروتئین

رژیم پروتئین چیست؟

رژیم پروتئین یکی از انواع رژیم لاغری است که این روزها برای کسانی از اضافه وزن رنج می‌برند، جذابیت پیدا کرده است. رژیم‌های لاغری نظیر «رژیم پروتئین» به‌دلیل اینکه اغلب در فضای مجازی با عنوان دریافت رژیم لاغری رایگان ارائه می‌شود، برای خیلی‌ها گزینه‌ هیجان‌انگیزی است. این رژیم لاغری همان‌طور که از نامش پیداست، بر پایه مواد غذایی پروتئینی است و منجر به کاهش احساس گرسنگی می‌شود.

اما اگر قصد دارید از رژیم پروتئین استفاده کنید، در ابتدا بهتر است با مزایا و معایب این رژیم به‌طور کامل آشنایی پیدا کنید. ادامه قصد داریم شما را با هر آنچه نیاز است در رابطه با رژیم پروتئین بدانید، به‌طور کامل آشنا کنیم. 


رژیم پروتئین چیست؟ 

در رژیم پروتئین فرد بیشترین کالری مورد نیاز بدن خود را از مواد غذایی حاوی پروتئین دریافت می‌کند. استفاده از میوه، سبزی‌ها و غلات در این رژیم بسیار محدود است. شروع این رژیم نیز با حذف کامل کربوهیدرات‌ها آغاز می‌شود. به همین دلیل بدن فرد به‌سرعت شروع به چربی‌سوزی می‌کند. از طرفی عدم استفاده از میوه و سبزی‌ها در این رژیم موجب کمبود فیبر در بدن می‌شود. از مهم‌ترین مواد غذایی مورد استفاده در رژیم پروتئین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • گوشت سفید مانند ماهی، مرغ و میگو
 • گوشت قرمز مانند گوشت گوسفند و گاو
 • تخم‌مرغ 
 • سویا و مواد غذایی که از سویا تهیه می‌شود
 • حبوبات 
 • لبنیات کم‌چرب یا بدون چربی 

نکته قابل‌توجه در رابطه با رژیم پروتئین حذف کامل کربوهیدرات‌ها و استفاده از چربی و پروتئین بیشتر است. تحقیقات انجام ‌شده روی افراد مختلف نشان می‌دهد حذف کربوهیدرات‌ها از رژیم غذایی می‌تواند با عوارض بسیار جدی برای بدن همراه باشد. به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان تغذیه استفاده از این رژیم را به متقاضیان کاهش وزن توصیه نمی‌کنند.

رژیم پروتئین مزیتی هم دارد؟

استفاده از رژیم پروتئین می‌تواند با تأثیرگذاری در روند سوخت‌وساز بدن منجر به کاهش وزن در کوتاه‌مدت شود. به‌طورکلی مصرف پروتئین و قرار دادن آن در رژیم غذایی روزانه می‌تواند با مزایای زیر همراه باشد. 

 • خاصیت سیرکنندگی پروتئین می‌تواند موجب شود تا هورمون گرلین(هورمونی مؤثر بر احساس گرسنگی و تنظیم طولانی مدت وزن) در بدن کاهش یابد و فرد احساس گرسنگی کمتری داشته باشد. در نتیجه سریع‌تر سیر شده و غذای کمتری مصرف کند. 
 • از طرفی مصرف پروتئین تأثیر بسیار زیادی در حفظ سلامت استخوان‌ها دارد. معمولاً افرادی که به‌صورت مرتب از پروتئین در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنند، تراکم استخوان بالاتری دارند. از طرفی مصرف این ماده غذایی در پیشگیری از پوکی استخوان مؤثر است. 
 • پروتئین نقش بسیار مؤثری در عضله‌سازی دارد. به همین دلیل مصرف روزانه آن می‌تواند در تثبیت ماهیچه‌ها و افزایش قدرت بدنی به‌خصوص برای ورزشکاران مؤثر باشد. 
 • ازآنجایی‌که پروتئین دارای خاصیت «تأثیر گرمایی» است. مصرف آن می‌تواند منجر به افزایش سوخت‌وساز بدن و چربی‌سوزی شود. 
 • مصرف پروتئین می‌تواند انرژی مورد نیاز بدن را تأمین کند. به همین دلیل از هوس غذایی کاذب پیشگیری می‌کند؛ بنابراین میزان مصرف غذاهای فست‌فودی را کاهش می‌دهد. 
 • همچنین مصرف پروتئین می‌تواند در کاهش فشارخون مؤثر باشد. در نتیجه از بروز بیماری‌های ناشی از فشارخون بالا جلوگیری می‌کند. 
 • از دیگر مزایای مصرف پروتئین در رژیم غذایی روزانه می‌توان به تثبیت وزن، ترمیم بخش‌های مختلف بدن پس از آسیب‌دیدگی ماهیچه و استخوان‌ها و حفظ تناسب‌اندام اشاره کرد. 

چرا رژیم پروتئین گزینه مناسبی برای لاغری نیست؟ 

درست است که پروتئین نقش بسیار مؤثری در حفظ سلامتی بدن دارد؛ اما استفاده از رژیم پروتئین مورد تأیید متخصصان تغذیه نیست؛ زیرا در این رژیم مصرف مواد ضروری دیگری مانند کربوهیدرات محدود می‌شود. از طرفی این رژیم به شرایط جسمی بدن هر فرد به‌صورت اختصاصی توجه ندارد و همین موضوع می‌تواند موجب عوارض جدی در بلندمدت شود. به‌طورکلی با توجه به دلایل زیر استفاده از رژیم پروتئین توصیه نمی‌شود:

 • کمبود کلسیم در بدن: از ابتدایی‌ترین مشکلات پیروی از این رژیم، کاهش میزان کلسیم بدن است. بدن انسان برای خارج کردن نوع خاصی از اسیدها، کلسیم موجود در استخوان‌ها را تخلیه می‌کند که این موضوع منجر به بروز هیپوکالسمی در فرد می‌شود. 
 • نارسایی کلیه: از دیگر مشکلات ناشی از رژیم پروتئین می‌توان به بروز مشکلات کلیوی اشاره کرد؛ زیرا در این رژیم مصرف کربوهیدرات به‌شدت محدود می‌شود. به همین دلیل ممکن است فرد دچار پروتئینوری(وجود مقادیر غیرطبیعی پروتئین در ادرار) یا عملکرد غیرطبیعی کلیه شود.
 • احتمال سرطان روده بزرگ: در طول استفاده از رژیم پروتئین بدن فرد به‌شدت دچار کمبود فیبر خواهد شد؛ بنابراین در عملکرد روده‌ها و هضم مواد غذایی اختلال ایجاد می‌شود. این موضوع منجر به بروز یبوست شدید و مسدود شدن روده بزرگ می‌شود که در طولانی‌مدت می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد. 
 • کتوفول: عوارض کتوفول از دیگر مشکلاتی است که استفاده از رژیم پروتئین به همراه دارد. معمولاً در دو هفته ابتدایی استفاده از این رژیم، به‌یک‌باره بدن دچار کمبود کربوهیدرات می‌شود؛ بنابراین قند و گلوکز مورد نیاز بدن به‌یک‌باره محدود می‌شود و بدن با استفاده از تجزیه گلیکوژن سوخت مورد نیاز خود را تهیه می‌کند؛ بنابراین بافت‌های عضلانی بدن دچار تحلیل رفتگی می‌شوند و بیماری به نام سندرم کتوفلو ایجاد می‌شود که از علائم آن می‌توان به کاهش انرژی بدن، اختلال در عملکرد خواب‌وبیداری، کمبود آب بدن و اختلال در عملکرد دستگاه گوارش اشاره کرد.   
 • دیگر عوارض رژیم پروتئین: کاهش عملکرد مغز، بوی بددهان، مشکلات مادرزادی برای جنین، ضعف و بی‌حالی و ضعف اعصاب


دریافت رژیم بر اساس مزاج و متابولیسم برای دریافت رژیم اینجا را کلیک کنید!

سیستم ارسال دیدگاه توسط CComment