رژیم میوه‌خواری برای لاغری

آیا رژیم میوه‌خواری برای لاغری مؤثر است؟

لاغر شدن و کاهش وزن این روزها آن‌قدر مهم شده که افراد برای رسیدن به آن روش‌ها و راه‌های مختلفی را دنبال می‌کنند. رژیم‌های متفاوت و گوناگون، برنامه‌های غذایی مختلف و روش‌های تازه باعث شده تا هرکسی به هر راهی متوسل می‌شود تا بتواند از شر وزن اضافه خود خلاص شود. یکی از رژیم‌هایی که به‌تازگی در حال مطرح‌شدن است و به‌سرعت گسترش‌یافته، رژیم میوه‌خواری برای لاغری است.

همان‌طور که می‌دانید برنامه‌های غذایی و رژیم‌های لاغری نقش مستقیمی در سلامت بدن دارند. به همین جهت تلاش کرده‌ایم با جمع‌آوری اطلاعات لازم و مفید درباره رژیم میوه‌خواری و تأثیر آن بر لاغری و تناسب‌اندام، شما را در این مسیر راهنمایی کنیم و به شما بگوییم این برنامه غذایی مفید است یا خیر؟

 

رژیم میوه‌خواری چیست؟

همان‌طور که از نام این رژیم پیداست، مبنا و پایه‌ی آن برخوردن میوه‌ها است. رژیم میوه‌خواری برای لاغری زیرمجموعه‌ای از رژیم گیاهخواری و خام گیاهخواری است. پس در رژیم میوه‌خواری هم مصرف گوشت و فرآورده‌های گوشتی مانند تخم‌مرغ و لبنیات حذف می‌شوند و به‌جای آن‌ها میوه جایگزین می‌شود.

میوه‌های فصل و خام، برنامه اصلی خوراکی در این رژیم است؛ به این معنا که شما در این رژیم از میوه، سبزی‌ها، دانه‌ها و بذرها، به‌عنوان وعده‌های اصلی غذایی استفاده می‌کنید. در این برنامه غذایی فرد اجازه خوردن خوراکی‌های پخته‌شده را ندارد، زیرا مبنای اصلی خام‌خواری است. غلات، حبوبات و قارچ‌ها به دلیل اینکه قابلیت خام‌خواری ندارند، در این رژیم بسیار کم‌مصرف می‌شود و این خود یک علامت سؤال بزرگ را تشکیل می‌دهد. پس‌نیازهای بدن به این مواد چه می‌شود؟ رژیم میوه‌خواری برای لاغری برنامه‌ی خاصی نیست، بلکه شما باید مبنا را بر قواعد این رژیم بنا کنید و قوانین آن را رعایت کنید.

این رژیم مانند بسیاری از رژیم‌های دیگر دارای مزیت‌هایی است. یکی از دلایل مشهور شدن و گسترش یافتن این رژیم، سرعت خوب آن در لاغری و کاهش وزن است. همچنین مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها می‌تواند مزیت‌هایی مانند بهبود کیفیت پوست، شفافیت آن، کاهش قند و کلسترول خون و... را داشته باشد؛ اما تأیید رژیم میوه‌خواری برای لاغری به دلایلی بیش از این موارد نیاز دارد. گرفتن رژیم لاغری - که مبنای علمی و پزشکی دقیقی نداشته باشد - می‌تواند تمام سلامتی و بدن را تحت تأثیر قرار دهد، پس برای انتخاب چنین برنامه غذایی نیاز به بررسی‌های دقیق‌تر و حساسیت بیشتری است که در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد.

مضرات رژیم میوه‌خواری برای لاغری

برای اینکه بتوانیم یک رژیم لاغری خوب و مناسب را انتخاب کنیم، باید تمام جوانب آن را بسنجیم. تنها نگاه کردن به مزایای یک رژیم ممکن است باعث پنهان ماندن مضرات آن شود و آن ضررها برای سلامتی آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به بار بیاورد. در مورد رژیم میوه‌خواری برای لاغری نیز به همین صورت است. در اولین نگاه، افرادی که این برنامه را توصیه می‌کنند، فقط از مزایای آن می‌گویند. آن‌ها از چربی‌سوزی بالا و جذب ویتامین‌های مفید میوه‌ها می‌گویند، اما سخنی از ضررهای این رژیم به میان نمی‌آورند.

رژیم میوه‌خواری برای لاغری، تقریباً بخش زیادی از گروه‌ها و دسته‌های غذایی را به‌صورت کامل حذف می‌کند. حذف گوشت و فرآورده‌های گوشتی باعث می‌شود بخش قابل‌توجهی از مواد مورد نیاز بدن تأمین نشود. این اتفاق در علم تغذیه بسیار خطرناک است و می‌تواند عوارض شدیدی را از خود به‌جای بگذارد. همچنین حذف این خوراکی‌ها مساوی است با حذف چربی‌های خوراکی که نقش مهمی در بدن را ایفا می‌کنند. در کنار حذف پروتئین و چربی از چرخه مواد جذبی بدن، مواد دیگری مانند کلسیم، ویتامین‌های خانواده ب، آهن و اسیدهای امگا‌3 نیز به بدن نخواهد رسید یا در اندازه‌های مورد نیاز تأمین نخواهد شد. حال حذف این مواد چه آثار منفی در پی دارد؟

آثار منفی رژیم میوه‌خواری برای لاغری

همان‌طور که اشاره کردیم، پیروی از این رژیم باعث می‌شود، موادی از بدن حذف شوند که آثار مختلفی را بر بدن به‌جای می‌گذارند. به‌عنوان‌مثال، کمبود پروتئین می‌تواند خطرات شدیدی را برای سلامتی داشته باشد. التهاب، کم‌خونی شدید، ضعف شدید، ضعف سیستم ایمنی بدن، ایجاد خلل در رشد، مشکلات قلبی-عروقی و... می‌شود. محدودیت‌های موجود در رژیم میوه‌خواری برای لاغری از جذب پروتئین به‌اندازه کافی در بدن جلوگیری می‌کند و این محدودیت این عوارض را به‌جای می‌گذارد. کمبود کلسیم در بدن نیز به‌اندازه نبود پروتئین خطرناک است. نبود کلسیم می‌تواند ساختار استخوانی بدن را دچار مشکل کند. باعث ضعیف شدن دندان و لثه شود. ریزش مو را افزایش دهد. باعث کاهش استحکام استخوان‌ها شود و مقاومت بدن را در برابر ضربات فیزیکی کاهش دهد.

پس به‌صورت کلی اگر بخواهیم لیستی از آثار منفی و خطرات رژیم میوه‌خواری برای لاغری را ذکر کنیم، به این صورت خواهد بود: خستگی شدید، بی‌حالی و کسلی، ضعیف شدید جسمانی، افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌ها، التهاب شدید، افسردگی، ریزش مو و شکنندگی آن، افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، ضعف حافظه، حملات مغزی و عصبی، مشکلات شناختی، عدم تمرکز کافی، ضعف عضلانی و...

 

آیا رژیم میوه‌خواری برای لاغری توصیه می‌شود یا خیر؟

گفته شد که برای انتخاب یک رژیم لاغری و تأیید یا رد آن باید تمام جوانب آن را مورد بررسی قرارداد. همان‌طور که گفته شد قطعا رژیم میوه‌خواری برای لاغری تأثیراتی دارد و حتی می‌تواند باعث کاهش وزن هم بشود، اما با نگاهی به مضرات و خطرات آن می‌توان متوجه شد این رژیم چندان برای سلامتی مفید نیست. در واقع هیچ‌گاه نباید به‌صورت کلی مواد مورد نیاز بدن حذف شوند. پس قبل از اینکه رژیمی را انتخاب کنید و درباره آن تصمیم بگیرید، به پزشک متخصص تغذیه مراجعه کنید تا شما را از مزیت‌ها و مضرات رژیم انتخابی مطلع کند.


دریافت رژیم بر اساس مزاج و متابولیسم برای دریافت رژیم اینجا را کلیک کنید!