تاثیر روزه‌داری متناوب بر کاهش وزن

تاثیر رژیم فستینگ یا روزه‌داری متناوب بر کاهش وزن

یکی از رژیم‌های غذایی مؤثر در کاهش وزن، رژیم فستینگ یا روزه‌داری متناوب است. در این رژیم فرد روزه می‌گیرد و از این طریق با کاهش حجم غذای مصرفی، وزنش را کم می‌کند. در رژیم فستینگ به دلیل روزه‌داری در مدت‌زمان طولانی، غذاهای مورد استفاده باید کاملاً مغذی و با نظر متخصص انتخاب شوند. رژیم‌های فستینگ یا روزه‌داری متناوب، مزایا و معایب متعددی دارد که در ادامه قصد داریم شما را با آن‌ها آشنا کنیم.


رژیم فستینگ یا روزه‌داری متناوب چیست؟

همان‌طور که از اسم این رژیم می‌توان برداشت کرد، افرادی که از رژیم فستینگ یا روزه‌داری متناوب استفاده می‌کنند، باید در یک دوره زمانی معین مثلا برای چهار هفته طی یک ساعات مشخصی از روز، خوراکی و نوشیدنی‌های معمول را استفاده نکنند. شاید همان تجربه‌ای که در روزه‌داری ماه مبارک رمضان با آن مواجه هستید، در این رژیم نیز پیش روی شما باشد.

بد نیست درباره رژیم فستینگ یا روزه‌داری متناوب بدانید با استفاده از این رژیم می‌توانید بعضی‌ از عادت‌هایی که پرخوری و خورده‌خوری‌ مرتبط است را کنترل کرده و حتی اگر با نظر متخصص باشد، کاهش وزن را هم تجربه کنید. البته نباید فراموش کنید به دلیل اینکه خیلی‌ها تصور می‌کنند، رژیم گرفتن و لاغر شدن به معنا نخوردن و روش‌های من‌درآوردی‌ است، اغلب بدون نظارت پزشک متخصص از چنین روش‌هایی استفاده می‌کنند که می‌تواند حتی تبعات و مشکلاتی برای سلامتی افراد ایجاد کند. با توجه به این شرایط خیلی از متخصصان استفاده از این رژیم را بدون نظارت پزشک توصیه نمی‌کنند.


انواع رژیم فستینگ یا روزه‌داری متناوب

رژیم فستینگ یا روزه‌داری متناوب انواع مختلفی دارد که عبارت‌اند از:

  • روزه‌داری در روزهای متناوب: در این نوع از رژیم فستینگ یا روزه‌داری متناوب فرد در تمامی روزهای هفته به‌جز سه روز، رژیم غذایی معمول خود را دنبال می‌کند و هیچ‌گونه محدودیتی در خوردن مواد غذایی ندارد، اما در سه روز مشخص‌شده باید یک چهارم از غذای مورد نیاز بدن خود را دریافت کرده و سپس در باقی روز کاملاً روزه باشد.
  • روزه‌داری در کل روز: در این نوع از رژیم فستینگ نیز فرد تنها یک یا دو روز از هفته را روزه می‌گیرد. که در این دو روز تنها 25 درصد از حجم غذایی مورد نیاز بدن خود را دریافت می‌کند. در باقی روزهای هفته هیچ‌گونه محدودیتی در غذا خوردن نخواهد داشت.
  • روزه‌داری در محدوده زمانی مشخص: در صورت پیروی از این رژیم، هر روز باید برنامه غذایی مشخصی را دنبال کنید. زمانی که از این رژیم استفاده می‌کنید، باید در زمان مشخصی از روز مانند 9 صبح تا چهار بعد از ظهر غذا بخورید و سپس در باقی ساعات روز هیچ غذایی نخورید.

فواید رژیم فستینگ یا روزه‌داری متناوب

ازآنجایی‌که رژیم فستینگ یا روزه‌داری متناوب یک رژیم با حجم کم غذای مصرفی در طولانی‌مدت است، موجب تغییر فیزیکی بدن شده و به لاغری فرد کمک می‌کند. در طول روزه‌داری متناوب بدن به دریافت کالری کم عادت می‌کند و باکتری‌های خوب را وارد روده می‌کند. با ورود باکتری‌های خوب به روده ترشح هورمون آدیپونکتین در بدن افزایش‌یافته و موجب چربی‌سوزی می‌شود. از طرفی میزان کلسترول و چربی موجود در خون را نیز بهبود می‌یابد. به‌طورکلی از مزایای این رژیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کنترل اشتها: یکی از مزایای رژیم روزه‌داری متناوب، کنترل اشتهاست. ازآنجایی‌که بدن تطبیق‌پذیر بوده و به‌مرور زمان خود را با روند رژیم روزه‌داری هماهنگ می‌کند. در طول دوره رژیم بدن به دریافت غذای کم عادت کرده و فرد قادر به کنترل اشتها خواهد بود. به‌این‌ترتیب به‌راحتی می‌تواند از دریافت غذای اضافی خودداری کند.
  • افزایش چربی‌سوزی طبیعی: یکی دیگر از مزایای رژیم روزه‌داری متناوب، افزایش چربی‌سوزی به‌صورت طبیعی در بدن است. زمانی که شما روزه هستید، بدن به‌صورت طبیعی شروع به چربی‌سوزی می‌کند و برای این کار نیازی به فعالیت سنگین نیست. این چربی‌سوزی در حالت استراحت شما نیز اتفاق می‌افتد و باعث کاهش چربی‌های اضافه می‌شود.

عوارض رژیم فستینگ یا روزه‌داری متناوب

رژیم فستینگ یا روزه‌داری متناوب علاوه بر مزایای ذکر شده عوارضی هم دارد. این عوارض عبارت‌اند از:

  • ازآنجایی‌که در صورت پیروی از این رژیم تا چندین ساعت نمی‌توانید هیچ غذایی میل کنید، دائماً احساس گرسنگی خواهید داشت. البته در صورت پیروی طولانی‌مدت از این رژیم، این احساس کاهش پیدا خواهد کرد.
  • با توجه به عدم مصرف غذا و انجام فعالیت‌های فیزیکی، ممکن است در ابتدای دوره رژیم روزه‌داری متناوب، احساس ضعف و بی‌حالی داشته باشید که به‌مرور زمان بهبود خواهد یافت.
  • سردرد همراه با سرگیجه نیز از دیگر عوارض این رژیم است که در صورت مصرف آب و نمک کافی این سردرد تا میزان زیادی برطرف خواهد شد.
  • تغییر سبک رژیم تغذیه‌ای نیز ممکن است، موجب بروز یبوست در فرد شود.
  • از دیگر عوارض این رژیم نیز می‌توان به سوزش معده و افزایش موقت قند خون اشاره کرد.

چرا رژیم فستینگ یا روزه‌داری متناوب مناسب نیست؟

با توجه به انواع رژیم‌های لاغری تأیید شده توسط متخصصان تغذیه، بهتر است اگر بیماری‌ زمینه‌ای خاصی دارد، برای کاهش وزن رژیم‌های لاغری دیگری را امتحان کنید؛ زیرا متخصصان تغذیه معمولاً رژیم روزه‌داری را به همه افراد توصیه نمی‌کنند. این رژیم می‌تواند در طولانی‌مدت موجب ضعف سیستم ایمنی بدن و اختلال در عملکرد دستگاه گوارش شود. از طرفی استفاده از این رژیم می‌تواند منجر به کاهش آب بدن شده و سلامت پوست و موی شما را به خطر بیندازد.دریافت رژیم بر اساس مزاج و متابولیسم برای دریافت رژیم اینجا را کلیک کنید!

سیستم ارسال دیدگاه توسط CComment