خواص چای سبز چیست و چه تأثیری روی لاغری دارد؟ 

خواص چای سبز

فهرست مطالب

میان اعضای خانواده و دوستان، همیشه افرادی هستند که دغدغه لاغری، کل زندگی‌شان را تحت‌الشعاع قرار داده، دل‌شان می‌خواهد به وزن ایده‌آلی برسند، یک ترازو کنار خود می‌گذارند و هر روز را با وزن گرفتن خود به شب می‌رسانند و در تماس‌ها و تلفن‌ها به نصیحت درباره این می‌پردازند که چگونه می‌توانیم لاغر شویم؛ در چنین شرایطی، بحثی درباره خواص چای سبز مطرح می‌شود.

اگر در جمع کنار این دسته از اشخاص بنشینیم یا با آن‌ها کافه‌ای برویم، می‌بینیم که سفارش همیشگی‌شان که احتمالاً باریستا، کارکنان کافه یا دوستان و آشنایان را نیز خسته کرده، چای سبز خواهد بود؛ چراکه به قول‌شان، این نوشیدنی تأثیر بسیار زیادی در لاغری اشخاص دارد. 

چای سبز

ممکن است در چنین نقطه‌ای، زمانی که این جمله را می‌شنویم، حرف شخص را باور نکنیم چراکه مگر می‌شود شخصی با خوردن یک نوشیدنی ساده لاغر شود. به همین سبب، سری به سایت لیمومی می‌زنیم تا از صحت این موضوع مطمئن شویم. 

حال شما این‌جایید و می‌خواهید بدانید که خواص چای سبز چیست، آیا چای سبز برای لاغری خوب است یا خیر و فواید چای سبز کدام‌اند؟ به همین ترتیب و بدون لحظه‌ای درنگ، قصد داریم که شما را با این نوشیدنی جادویی آشنا کنیم و رفته‌رفته به تمامی سوالات‌تان پاسخ دهیم. 

چای سبز چیست؟ 

به نوعی از چای که از برگ گیاه کاملیا سیننسیس (Camellia Sinensis) تهیه می‌شود، چای سبز می‌گوییم؛ درختچه‌ای همیشه سبز که زادگاه آن در منطقه جنگلی جنوب غربی چین است.

 این گیاه در ارتفاعات بالا با دمای پایین رشد می‌کند و طعم شیرین‌تر و نرم‌تری نسبت به سایر گونه‌های گیاه کاملیا سیننسیس دارد که عمدتاً برای چای سیاه استفاده می‌شود. 

فایده چای سبز

تمام برگ‌های چای سبز با دست برداشت می‌شوند و بلافاصله پس از برداشت به آن‌ها حرارتی داده می‌شود تا به محصولی فرآوری‌شده تبدیل شوند. چای سبز انواع مختلفی دارد که تفاوت اصلی میان آن‌ها در نحوه فرآوری‌شان است. 

خواص چای سبز برای سلامتی

مردم از چای سبز در طب سنتی چین و هند برای کنترل خون‌ریزی و التیام زخم‌ها، کمک به هضم غذا، بهبود سلامت قلب و و روان و تنظیم دمای بدن استفاده می‌کنند. 

چای سبز چیست

مطالعات انجام‌شده نیز نشان می‌دهد که چای سبز می‌تواند روی کاهش وزن، اختلالات کبدی، دیابت نوع ۲، بیماری آلزایمر و مواردی از این دست، تأثیر مثبتی داشته باشد.با این حال، این مطالعات کاملاً دقیق نیست و برای اثبات کامل مزایای سلامتی چای سبز، تحقیقات بیش‌تری نیاز است. 

در ادامه قصد داریم به برخی از مزایای چای سبز روی سلامتی اشخاص اشاره کنیم: 

تاثیر چای سبز برای لاغری

سلامت قلب


مطالعه‌ای در ژاپن که روی ۴۰۰۰۰ شرکت‌کننده بزرگ‌سال در طی ۱۱ سال انجام شد، نشان می‌دهد که مصرف روزانه چای سبز با کاهش خطر مرگِ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط است. این مطالعه ارتباط بین پلی فنول‌ها (آنتی اکسیدان‌ها) در چای سبز و بیماری‌های قلبی عروقی را بررسی می‌کرد. 

حداقل مصرف روزانه شرکت‌کنندگان برای رسیدن به این نتیجه، پنج فنجان چای سبز در طول روز بود. 

پیش‌گیری از سکته مغزی

مطالعه‌ای دیگر در ژاپن که بیش از ۸۲۰۰۰ شرکت‌کننده را به‌خود اختصاص داده بود و طی ۱۳ سال انجام شد، نشان داد که میزان مصرف بالای چای سبز با کاهش خطر سکته مغزی نیز مرتبط است. شرکت‌کنندگان در این مطالعه به مصرف چهار فنجان چای سبز در طول روز می‌پرداختند.

فایده چای سبز

درمان زگیل تناسلی

سازمان غذا و داروی ایالات متحده، درمان موضعی عصاره چای سبز را برای درمان زگیل‌های تناسلی تأیید کرده است. این پماد‌ها فقط با نسخه در دسترس‌اند و طبق تخمین‌ها، می‌توانند بین ۲۴ تا ۶۰ درصد در درمان این بیماری مؤثر باشند.

پیش‌گیری از سرطان

در کشورهایی که مصرف چای سبز زیاد است، میزان ابتلای مردم به سرطان کم‌تر است.  با این حال، تحقیقات دراین‌باره، شواهد ضد و نقیض بسیار زیادی را برای دانشمندان به همراه داشته و به نظر می‌رسد که هنوز نمی‌توانیم به شکل دقیق به اثبات این موضوع بپردازیم. 

کاهش وزن

بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد که کاتچین موجود در چای سبز و کافئین می‌تواند در افزایش متابولیسم بدن نقش بسیار زیادی داشته باشد؛ موضوعی که در نهایت می‌تواند منجر به کاهش وزن شود. به همین سبب، کاهش وزن به‌عنوان یکی از خواص چای سبز شناخته می‌شود.  

تاثیر چای سبز در متابولیسم

کاهش کلسترول

بررسی‌ای در سال ۲۰۱۱ نشان می‌دهد که یکی از خواص چای سبز برای زنان و مردان، کاهش میزان کلسترول در بدن است. 

آیا چای سبز برای لاغری مفید است؟

همان‌طور که پیش‌تر نیز به این موضوع اشاره کرده بودیم، چای سبز به عنوان یکی از سالم‌ترین نوشیدنی‌های کره زمین شناخته می شود که سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات گیاهی است. برخی افراد نیز ادعا می‌کنند که چای سبز می‌تواند چربی‌سوزی را افزایش دهد و به کاهش وزن کمک کند. 

فایده چای سبز

اثبات نظرِ چنین افرادی مستلزم شواهد منطقی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم: 

چای سبز حاوی موادی است که به کاهش چربی کمک می‌کند

برگ‌های چای سبز ترکیبات بسیار مفیدی را شامل می‌شود. یکی از این ترکیبات، کافئین است. کافئین به‌عنوان یک محرک شناخته‌شده‌ای معرفی می‌شود که در مطالعات متعدد به چربی‌سوزی و بهبود وزن اشخاص کمک می‌کند. 

جدا از این موضوع، تحقیقات حاکی از این است که نوشیدن یک فنجان چای سبز، میزان آنتی‌اکسیدانِ جریان خون را افزایش می‌دهد. 

موجب تجزیه‌‌شدن سلول‌های چربی می‌شود

برای سوزاندن چربی، ابتدا بدن شما باید آن را در سلول چربی تجزیه کرده و به جریان خون منتقل کند. مطالعات حیوانی انجام‌شده در این‌باره نشان می‌دهد که ترکیبات فعال موجود در چای سبز می‌تواند منجر به افزایش هورمون‌های چربی‌سوزی همچون نوراپی‌نفرین شود که در نهایت به فرایند تجزیه‌شدن سلول‌های چربی کمک می‌کند. 

آنتی‌اکسیدان‌های اصلی چای می‌تواند به مهار آنزیمی که منجر به تجزیه هورمون نوراپی‌نفرین می‌شود، کمک کند و در نهایت، با مهار و کنترل این آنزیم، میزان هورمون بیش‌تر می‌شود و تجزیه چربی تسریع می‌یابد. 

چای سبز

چربی‌سوزی را به‌خصوص در حین ورزش افزایش می‌دهد

اگر به برچسب‌های مکمل‌های ورزشی نگاه کنید، احتمالاً چای سبز را به‌عنوان یکی از مواد تشکیل‌دهنده مکمل مشاهده خواهید کرد. عصاره چای سبز به‌طور مکرر به افزایش چربی‌سوزی به‌خصوص در حین ورزش، کمک می‌کند. 

در یک مطالعه، مردانی که قبل از ورزش، عصاره چای سبز را مصرف می‌کنند، ۱۷ درصد بیش‌تر از مردانی که مصرف نکرده‌اند، چربی‌سوزی می‌کنند؛ به عبارت دیگر، این مطالعه ثابت می‌کند که چای سبز می‌تواند اثرات چربی‌سوزی ورزش را افزایش دهد. 

چای سبز

میزان متابولیسم شما را افزایش می‌دهد

بدن شما مدام درحال سوزاندن کالری است؛ حتی زمانی که می‌خوابید یا می‌نشینید، سلول‌های شما میلیون‌ها عملکرد را در لحظه انجام می‌دهند و این فرایند به انرژی بسیار زیادی نیاز دارد.  

مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد که مصرف عصاره چای سبز می‌تواند فرایند سوزاندن کالری را افزایش دهد، حتی زمانی که درحال استراحت هستید. 

مقاله پیشنهادی: با 8 تا از بهترین نوشیدنی های چربی سوز آشنا شوید

فایده چای سبز

نظر لیمومی در مورد چای سبز

از منظر طب سنتی، چای کلاً نوشیدنی‌ای سرد به‌شمار می‌آید. حال در مقایسه بین چای سبز و چای معمولی، چای سبز سرمای بیش‌تری دارد. به عبارت دیگر، با این‌که شما چای سبز را دم می‌کنید و با آب داغ می‌نوشید، همچنان چای سبز به‌عنوان نوشیدنی سرد شناخته می‌شود.

 به همین سبب، علی‌رغم آنتی‌اکسیدان‌ها و تأثیرات چای سبز در متابولیسم، به واسطه قوت سردی، تمام فواید چای سبز تحت پوشش قرار می‌گیرد و به اصطلاح طب سنتی، ضرر چای سبز از فواید آن بیش‌تر خواهد بود. با این حال، توجه به این نکته مهم است که این ضرر تنها برای افرادی است که طبع سردی دارند؛ اشخاصی که در دسته‌بندی بلغمی‌ها و سودایی‌ها قرار می‌گیرند.

مقاله پیشنهادی: بهترین برنامه غذایی برای غلبه بر بلغم

طبع چای سبز

جدا از این موضوع، باید به این نکته نیز اشاره کنیم که چای سبز ضرر کم‌تری برای آقایان دارد. به عنوان مثال، اگر آقا و خانمی مشکل قلبی‌ داشته باشند، مصرف چای سبز نتایج مثبتی برای خانم به همراه نخواهد داشت. به عبارتی، خواص چای سبز برای زنان کم‌تر از مردان است.

اگر می‌خواهید که از فواید این نوشیدنی استفاده کنید و ضررِ سردی ان را کاهش دهید، پیشنهاد می‌کنیم که هنگام استفاده از چای سبز، مقداری زنجبیل و دارچین نیز مصرف کنید تا ضرر کیفی این چای را از بین ببرد.

سخن پایانی

با وجود این‌که عصاره چای سبز یا مکمل‌های مختلف باعث افزایش متابولیسم و سوزاندن چربی‌های مختلف می‌شود، اما اثرات این نوشیدنی در کاهش وزن بسیار کم است. با این حال، کاهش اندک وزن در کنار استراتژی‌های دیگری مثل کاهش کربوهیدرات و انجام تمرینات ورزشی و رعایت رژیم غذایی، می‌تواند اثرگذارتر باشد. 

شایان ذکر است که فواید چای سبز تنها به کاهش وزن خلاصه نمی‌شود و موارد زیادی وجود دارد که به عنوان خواص چای سبز شناخته می‌شود.  

برای دریافت رژیم لیمومی کلیک کنید.

نکته 1: این مقاله صرفا جنبه آموزش و اطلاع‌رسانی دارد و لیمومی در قبال آن هیچ مسئولیتی ندارد. توصیه می‌کنیم قبل از هرگونه اقدام، با متخصصان این حوزه مشورت کنید.

نکته2: اگر در حال اجرای رژیم لیمومی هستید، بهتر است طبق برنامه‌تان عمل کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. متخصصان لیمومی تمام توصیه‌های لازم را در برنامه‌ غذایی‌تان لحاظ کرده‌اند.

این مقاله را برای دوستان خود ارسال کنید

لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

درباره ما

برند لیمومی از سال 1395 شروع به فعالیت کرده و با همکاری متخصص و مشاور تغذیه، آقای حمیدرضا روشندل، انواع رژیم‌های تناسب‌اندام را ارائه می‌دهد. لیمومی با بهره‌گیری از علم مزاج‌‌شناسی و رژیم درمانی نوین، رژیم‌های منحصربه‌فردی را برای گروه‌های سنی مختلف صادر می‌کند.

ما را دنبال کنید

درباره ما

برند لیمومی از سال 1395 شروع به فعالیت کرده و با همکاری متخصص و مشاور تغذیه، آقای حمیدرضا روشندل، انواع رژیم‌های تناسب‌اندام را ارائه می‌دهد. لیمومی با بهره‌گیری از علم مزاج‌‌شناسی و رژیم درمانی نوین، رژیم‌های منحصربه‌فردی را برای گروه‌های سنی مختلف صادر می‌کند.

ما را دنبال کنید