تناسب اندام

آیا خواب روی تناسب ‌اندام اثر می‌گذارد؟

آیا چاقی و لاغری با میزان خواب شبانه ارتباط دارد؟ احتمالا تاکنون چیزهایی درباره تأثیر خواب بر تناسب ‌اندام شنید‌ه‌اید. شاید این مسئله در نگاه اول کمی خنده‌دار یا تعجب‌برانگیز به نظر برسد. اصلا چطور خواب می‌تواند روی تناسب ‌اندام ما اثر بگذارد؟ در این مقاله قصد داریم این مسئله را مورد بررسی قرار دهیم. اگر می‌خواهید بیشتر از همیشه مراقب اندام خود باشید، توصیه می‌کنیم، در این مطلب همراه ما باشید.


خواب، بهترین زمان برای بازسازی بدن

حتماً برای شما هم پیش‌آمده که اواسط انجام دادن یک کار سنگین یا فعالیت‌های روزمره، خسته شوید. زمانی‌که خستگی به اوج خود می‌رسد، همه چیز را متوقف می‌کنید. شاید مقداری آب بنوشید و نفسی تازه کنید. همین توقف اگر به‌اندازه باشد، باعث بازگشت انرژی ازدست‌رفته شما می‌شود. پس از یک استراحت به‌موقع، بهتر و دقیق‌تر کار می‌کنید. تأثیر خواب بر تناسب ‌اندام هم دقیقاً به همین‌گونه است.

بدن در طول روز، ساعت‌ها فعالیت‌های مختلف و گوناگونی را انجام می‌دهد. بسیاری از این فعالیت‌ها باعث خستگی بخش‌های مختلف بدن می‌شود. خسته شدن اعضای بدن، قدرت فعالیت را تحلیل می‌کند. مانند ماشینی که بیش‌ا‌ز اندازه کار کشیدن از آن، موجب داغ شدنش می‌شود، بدن هم کارایی خود را از دست خواهد داد. در چنین حالتی، خواب یک نعمت بزرگ است.

خواب در واقع، یک ریکاوری و بازسازی دوباره برای بدن است. در زمان خواب، بسیاری از بخش‌های فعال بدن به حالت خاموشی موقت در می‌آیند و فرصت بازسازی و ترمیم پیدا می‌کنند. در این ساعات نیروهای پشتیبانی بدن می‌توانند توان از دست‌رفته را بازیابی کنند. سپس شما برای آغاز یک روز جدید آماده خواهید بود. پس از یک خواب خوب، خستگی‌های شما به دست فراموشی سپرده می‌شود.


خواب چگونه بر تناسب ‌اندام اثر می‌گذارد؟

همان‌طور که گفتیم، خواب بهترین زمان برای ریکاوری و استراحت بدن است. جالب است بدانید اگر خواب نبود بدن انسان رشد نمی‌کرد. تحقیقات نشان داده، تأثیر خواب بر تناسب ‌اندام یک مسئله مهم است. افرادی که خواب خوبی ندارند، با مشکلات مختلفی مواجه می‌شوند. یکی از این مشکلات، متناسب نبودن سایز و وزن آن‌ها است. البته باید بدانید، تناسب ‌اندام نداشتن، همیشه به معنای چاق بودن نیست. بسیاری از اوقات بیش ‌از اندازه لاغر بودن نیز سلامت را به خطر انداخته و زیبایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای تناسب ‌اندام یک محدوده و معیار مشخص در هر فرد وجود دارد. 


بیایید دقیق‌تر به این مسئله نگاه کنید. زمانی که بیدار هستید، شدت سوخت‌وساز بیشتر از زمانی است که خوابیده‌اید. زمانی که بدن درگیر سوخت‌و‌ساز یا به بیانی دیگر متابولیسم است، برخی از هورمون‌ها تولید نمی‌شوند. همچنین سوخت‌وساز بیش ‌از اندازه، باعث تحلیل رفتن مواد مغذی بدن می‌شود. به‌عنوان‌مثال اگر در یک شبانه‌روز تنها چهار ساعت بخوابید، یعنی در واقع 20 ساعت تمام بدن با شدت بیشتری مشغول سوخت و ساز بوده است. بالا بودن روند سوخت‌وساز، باعث فرسودگی اعضای مختلف بدن انسان می‌شود. زمانی که سوخت‌وساز بیش‌ازاندازه ادامه پیدا کند، منبع سوخت انرژی تغییر پیدا می‌کند. در این زمان مواد مغذی بدن شما از بین می‌روند.


تناسب و سلامت با خواب کافی

فرقی نمی‌کند در حال فعالیت باشید یا فقط دراز بکشید، مادامی‌که بیدار هستید، چرخه متابولیسم با سرعت کار می‌کند. این اتفاق می‌تواند باعث از بین رفتن بافت ماهیچه‌ای در بدن شود. زمانی که این کم‌خوابی تداوم پیدا کند، بدن وارد مرحله التهاب می‌شود. با ایجاد التهاب درونی، تولید تستوسترون و برخی از هورمون‌های حیاتی کاهش پیدا می‌کند. این هورمون که به نام هورمون رشد هم شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین دلایل تناسب‌ اندام است. به همین دلیل است که محققان تأثیر خواب بر تناسب ‌اندام را تا این اندازه زیاد می‌دانند. وقتی‌که هورمون رشد در بدن کاهش پیدا کند، دو خطر بزرگ شما را تهدید می‌کند؛ کاهش قدرت جنسی، افزایش وزن یا کاهش وزن.

بله تعجب نکنید! کم‌خوابی همیشه باعث لاغری نمی‌شود، بلکه در بسیاری از موارد باعث چاق شدن هم می‌شود. اما این اتفاق یک دلیل علمی مهم دارد. کم‌خوابی باعث تحریک یا تضعیف سلول‌های چربی می‌شود. با شروع کم‌خوابی بعد از 3 الی 5 روز، سیستم سلول‌های چربی خون شما بهم می‌ریزد. این اتفاق سستی متابولیکی نام دارد. بر اثر این سستی، سلول‌ها دیگر توانایی مبارزه با چربی‌های مضر را نخواهند داشت. سرعت جذب چربی توسط بدن بالا می‌رود تا به خودتان می‌آیید با یک شکم پر از چربی مواجه می‌شوید!تأثیر خواب بر تغذیه و رژیم غذایی

تأثیر خواب بر تناسب‌اندام تنها به این موارد که گفته شد ختم نمی‌شود. شاید تجربه کرده باشید، زمانی که خوب نمی‌خوابید، خوب هم ‌غذا نمی‌خورید. کم‌خوابی یا خوابیدن بیش‌ازاندازه باعث بهم خوردن سیکل غذایی و پایین آمدن تحرک شما می‌شود. دو عامل بزرگ که برای از دست دادن تناسب ‌اندام کافی هستند. در دورانی که خواب کافی و مفید ندارید، دستگاه گوارش شما هم تحت تأثیر قرار می‌گیرد. از آنجا که روند متابولیسم شما بهم خورده است، سیستم گوارشی دیگر مواد مغذی را به‌صورت کامل جذب نمی‌کند. در عوض کالری به‌عنوان یک انرژی کاذب برای جبران مشکل خواب وارد بدن می‌شود. رفته‌رفته اضافه وزن پیدا می‌کنید و مانند یک معتاد به مصرف چربی و انواع خوراکی اعتیاد پیدا می‌کنید.

در همین ارتباط محققان دانشگاه هاروارد تحقیقات گسترده‌ای روی خواب افراد انجام داده‌اند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند افرادی که کمتر از 6 ساعت و بیشتر از 9 ساعت در یک شبانه‌روز می‌خوابند، غالباً با مشکلات کم وزنی یا اضافه وزنی مواجه هستند. از این رو تأثیر خواب بر رژیم غذایی و در نتیجه بر تناسب ‌اندام یک نظریه ثابت شده است. همچنین در پایان تحقیقات متوجه شدند کم‌خوابی باعث افزایش جذب چربی در بدن می‌شود.

بنابراین کم‌خوابی و زیاد خوابیدن هر دو به یک اندازه تناسب ‌اندام شما را تهدید می‌کنند. اگر خواب شب کافی و مفید باشد، سرعت رسیدن به تناسب ‌اندام شما نیز بیشتر می‌شود.


دریافت رژیم بر اساس مزاج و متابولیسم برای دریافت رژیم اینجا را کلیک کنید!

سیستم ارسال دیدگاه توسط CComment