چاقی بعد از ازدواج؛ چرا بعد از ازدواج چاق می‌شویم؟

چاقی بعد از ازدواج

فهرست مطالب

شاید در اطراف خود دیده باشید افرادی را که بعد از ازدواج به‌سرعت چاق می‌شوند. شاید خود شما یکی از قربانیان چاقی بعد از ازدواج باشید. به‌هرحال این اتفاق برای بسیاری از مردان و زنان رخ می‌دهد. لازم نیست آن را انکار کنید، بعد از ازدواج چاق شدن برای خیلی‌ها اتفاق می‌افتد. قطعاً این اتفاق برای بسیاری از افراد خوشایند نیست. از دست دادن فرم و اندام ایده‌آل بعد از ازدواج تبدیل به یک نگرانی بزرگ شده است.

این مسئله در بانوان بیش از آقایان دیده می‌شود. اما واقعاً دلیل این اتفاق چیست؟ چرا بعد از ازدواج چاق می‌شویم؟ آیا راهی برای جلوگیری و کنترل آن وجود دارد؟ برای رسیدن به جواب سؤالات خود، همراه ما باشید.

آیا چاقی بعد از ازدواج طبیعی است؟

ازدواج یکی از مراحل مهم در زندگی به شمار می‌آید. پس از ازدواج، کلیه ابعاد زندگی تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد. یکی از این ابعاد، وزن است. افراد پس از ازدواج دچار تغییرات مختلفی می‌شوند. چاق شدن و اضافه وزن، یک اتفاق شایع در مردان و زنان است.

چاق شدن بعد از ازدواج

این اتفاق آن‌قدر همه‌گیر شده که مؤسسات مختلف اقدام به تحقیقات مختلف روی آن کرده‌اند. به‌عنوان‌مثال یک موسسه نظرسنجی در آمریکا، با هدف قرار دادن چند هزار نفر که به‌تازگی ازدواج‌کرده بودند، به نتایج جالبی رسید. این افراد به‌صورت میانگین 16 کیلوگرم وزن اضافه کرده‌ و به‌بیان بهتر، معضل چاقی بعد از ازدواج را تجربه کرده بودند. 

اما آیا این چاقی و افزایش وزن بعد از ازدواج طبیعی است؟ چاق شدن و اضافه وزن داشتن در هیچ حالتی خوب و نرمال نیست. بسیاری از اوقات، افزایش وزن بعد از ازدواج دلایل خاصی دارد. در نظر داشته باشید که خارج شدن از وزن نرمال مضر است و البته افزایش سریع وزن می‌تواند باعث بروز بیماری‌های مختلف شود.

دلیل چاقی بعد از ازدواج

برخی از علت‌های چاقی بعد از ازدواج

  • تغییر سبک زندگی

شاید اصلی‌ترین و مهم‌ترین عامل چاقی بعد از ازدواج، تغییر سبک زندگی باشد. این مورد بسیار مهم است و همه ابعاد زندگی را در برمی‌گیرد. به‌عنوان‌مثال بسیار از مجردها تا پیش از ازدواج، اهمیت کمتری به نظم در وعده‌های غذایی می‌دادند. اما پس از ازدواج خوردوخوراک منظم‌تر و حجم غذای بیشتری می‌خورند!

مصرف صبحانه و خوردن غذاهای پرحجم نیز یکی دیگر از عوامل این افزایش وزن است. بعد از ازدواج بساط مهمانی‌ها، تفریح‌ها و خوردوخوراک‌ها بیشتر فراهم است!

  • تغییرات هورمونی

رابطه جنسی منظم، ایجاد حس خوشحالی زیاد و… باعث تغییرات هورمونی می‌شود. این گزینه در بانوان بیش از آقایان فعال است. تحقیقات ثابت کرده پس از ازدواج، سرعت رشد و تولید هورمون‌های مختلف به‌خصوص هورمون‌های چربی در بدن افزایش پیدا می‌کند. همین علت که رفته‌رفته وزن فرد افزایش پیدا می‌کند.

علت چاقی بعد از ازدواج

  • کم‌توجهی به اندام

غالباً مجردها بیش از متأهل‌ها به اندام خود توجه می‌کنند. فعالیت بدنی مثل پیاده‌روی و حفظ تناسب‌اندام در دوران مجردی دارای انگیزه‌های مختلفی است. اما به دلایل مختلفی مانند نبود وقت کافی یا اطمینان خاطر از ازدواج و پیدا کردن همسر، متأهل‌ها به اندام خود کم‌توجهی می‌کنند.

این مسئله یک معضل حسابی است. رها کردن بدن و عادت‌های غذایی بعد از ازدواج، سبب افزایش وزن در بخش قابل‌توجهی از مردان و زنان شده است. به همین منظور برای جلوگیری از چاقی بعد از ازدواج، مهم است که به تناسب اندام خود توجه کنید.

  • فعالیت جنسی منظم

با افزایش فعالیت‌های جنسی اضافه وزن نیز شروع می‌شود. یک‌بار رابطه جنسی به مدت 15 الی 20 دقیقه با چند ساعت فعالیت‌ بدنی از نظر سوخت‌وساز برابری می‌کند. پس از افزایش ارتباط جنسی، بدن میل بیشتری به تغذیه پیدا می‌کند. طبیعی است در این دوران حجم خوردوخوراک نیز بسیار افزایش پیدا کند.

رابطه جنسی

همچنین طبق تحقیقات، دستگاه گوارش پس از رابطه جنسی، فعالیت بهتری دارد. درصد جذب مواد مغذی پس از رابطه جنسی بسیار بیشتر از زمان‌های عادی است. البته توصیه ما این است که این گزینه را تغییر ندهید. داشتن فعالیت جنسی منظم، نقطه بسیار مهمی در زندگی است. راه‌های مختلفی برای کنترل اضافه وزن وجود دارد.

  • بارداری

بانوانی که پس از ازدواج در مدت‌زمان کوتاهی باردار می‌شوند، افزایش وزن سریع پیدا می‌کنند. بارداری نیز یکی از عوامل چاقی بعد از ازدواج است. البته اضافه کردن وزن در این دوران طبیعی است. اما نباید از کنترل کردن آن چشم‌پوشی کنید. شما می‌توانید در این دوران از رژیم دوران بارداری لیمومی استفاده کنید. 

بارداری

چگونه از چاق شدن بعد از ازدواج جلوگیری کنیم؟

همان‌طور که گفته شد، افزایش وزن پس از ازدواج دلایل مختلفی دارد. این دلایل در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و باعث چاق شدن می‌شوند. اما چگونه باید جلوی این اتفاق را گرفت؟

اضافه وزن، مادر بسیاری از بیماری‌ها است. در ضمن اضافه کردن وزن به این سرعت و تغییر سبک زندگی در مدت‌زمان کوتاه، بسیار خطرناک است. شروع بسیاری از مشکلات قلبی و عروقی، فشار و دیابت از همین دوران است. اما همه‌چیز دارای راهکار است.

  • پیشگیری و تنظیم سبک زندگی

همیشه پیشگیری اصلی‌ترین راه است. برای گرفتار نشدن به معضل چاقی بعد از ازدواج، از قبل به فکر باشید. در حجم خوردوخوراک‌ها دقت کنید. از پرخوری پرهیز کنید. 

چاقی بعد از ازدواج

  • پیاده‌روی را فراموش نکنید

حتی اگر کار از کار گذشته است و افزایش وزن پیدا کرده‌اید، نگران نباشید. پیاده‌روی را از همین امروز شروع کنید. شما باید بتوانید در برابر سوخت دریافتی، مصرف هم داشته باشید. پیاده‌روی به افزایش متابولیسم بدن کمک می‌کند. شما باید بین جذب انرژی و سوختن آن تعادل برقرار کنید.

  • پیروی از رژیم غذایی

اگر از رژیم لاغری مناسب استفاده کنید، می‌توانید این مشکل را حل کنید. اصلی‌ترین علت چاقی بعد از ازدواج، به خوردوخوراک مربوط می‌شود. پس اولین راه‌حل این است که با انتخاب یک رژیم مناسب، خوردوخوراک را کنترل کنید.

برای دریافت رژیم لاغری لیمومی، کلیک کنید.

این مقاله را برای دوستان خود ارسال کنید

بدون نظر! اولین نفر باشید

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما پس از تایید سردبیر منتشر می‌شود.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

درباره ما

برند لیمومی از سال 1395 شروع به فعالیت کرده و با همکاری متخصص و مشاور تغذیه، آقای حمیدرضا روشندل، انواع رژیم‌های تناسب‌اندام را ارائه می‌دهد. لیمومی با بهره‌گیری از علم مزاج‌‌شناسی و رژیم درمانی نوین، رژیم‌های منحصربه‌فردی را برای گروه‌های سنی مختلف صادر می‌کند.

ما را دنبال کنید

درباره ما

برند لیمومی از سال 1395 شروع به فعالیت کرده و با همکاری متخصص و مشاور تغذیه، آقای حمیدرضا روشندل، انواع رژیم‌های تناسب‌اندام را ارائه می‌دهد. لیمومی با بهره‌گیری از علم مزاج‌‌شناسی و رژیم درمانی نوین، رژیم‌های منحصربه‌فردی را برای گروه‌های سنی مختلف صادر می‌کند.

ما را دنبال کنید