مضرات قهوه

10 مورد از مضرات قهوه که نمی‌دانستید!

نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه از محبوبیت بسیار بالایی دارند. هرچند که برخی معتقدند این نوشیدنی‌ها ممکن است بسیار مضر باشند و به همین دلیل باید از خوردن آن‌ها پرهیز کرد. اما علاقه‌مندان این نوشیدنی تلخ باور دارند نه‌تنها قهوه از مزایای فوق‌العاده‌ای برخوردار است و بلکه هیچ ضرری را هم متوجه سلامتی انسان نمی‌کند. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که به این نوشیدنی علاقه‌مند هستید، بهتر است با مزایا و مضرات قهوه به‌خوبی آشنایی پیدا کنید.


چه زمانی مصرف قهوه مفید است؟ 

شاید بارها شنیده باشید که قهوه از مزایای بسیار زیادی برخوردار است. درصورتی‌که در مصرف این نوشیدنی تعادل را رعایت کنید، این موضوع کاملاً صادق است. مصرف روزانه یک فنجان قهوه می‌تواند به شما کمک کند تا از فواید این نوشیدنی بهره‌مند شوید؛ هرچند ممکن است براساس نظر متخصص در برخی از رژیم‌‌های غذایی، از نوشیدن آن منع شوید، اما به‌طور کلی با رعایت حد اعتدال نوشیدن قهوه مشکلی نخواهد داشت. از مهم‌ترین ویژگی‌های مثبت این نوشیدنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • افزایش انرژی و کاهش میزان خستگی 
 • بهبود عملکرد سیستم عصبی بدن و افزایش میزان آرامش 
 • برطرف کردن خواب‌آلودگی و کمک به بیداری بیشتر 
 • افزایش سوخت‌وساز بدن در طول ورزش و چربی سوزی بیشتر 
 • بهبود علائم دیابت با نوشیدن قهوه سبز به‌صورت تلخ و بدون شکر 
 • کاهش وزن با کمک چربی سوزی سریع‌تر 

آشنایی با مهم‌ترین مضرات قهوه 

درصورتی‌که این نوشیدنی را به‌صورت مکرر و طولانی‌مدت مورد استفاده قرار دهید، با مضرات قهوه روبرو خواهید شد. در صورت استفاده بیش از اندازه این نوشیدنی مشکلات زیادی بروز پیدا خواهند کرد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. اختلال در عملکرد کودکان: یکی از مهم‌ترین مضرات قهوه، ایجاد مشکلات رفتاری در کودکان است. مصرف این نوشیدنی در کودکان می‌تواند توانایی تمرکز آن‌ها را کاهش دهد و منجر به بی‌قراری آن‌ها شود. کودکان انرژی بالایی دارند و قهوه نیز می‌تواند این انرژی را مضاعف کند؛ بنابراین احتمال بروز رفتارهای بیش‌فعال در کودکانی که قهوه مصرف می‌کند، بیشتر است. به همین دلیل بهتر است از نوشیدن قهوه توسط کودکان جلوگیری شود. 
 2. مضرات قهوه در بارداری و شیردهی: مصرف قهوه در دوران بارداری و شیردهی نیز به بانوان توصیه نمی‌شود. به‌طورکلی از مضرات قهوه در طول بارداری می‌توان به افزایش احتمال عفونت‌های ادراری و سقط‌جنین اشاره کرد. همچنین مصرف این نوشیدنی در بارداری باعث تولد نوزادانی با وزن کم می‌شود. فراموش نکنید که نوشیدن قهوه در دوران شیردهی نیز توسط بسیاری از پزشکان منع شده است. 
 3. بیماری‌های قلبی و عروقی: قهوه سبز دارای اسید کلروژنیک است. این ترکیب شیمیایی می‌تواند منجر به افزایش بیش‌ازحد هموسیستئین پلاسما شود که درنهایت منجر به بروز بیماری‌های قلبی و عروقی خواهد شد. 
 4. احتمال بروز پوکی استخوان: از دیگر مضرات قهوه می‌توان به عدم جذب کلسیم اشاره کرد. کافئین می‌تواند روند جذب کلسیم را دچار اختلال کند و درنهایت تراکم استخوان‌ها را کاهش دهد. این موضوع موجب می‌شود تا به‌مرور زمان استخوان‌ها نازک شده و استحکام آن‌ها کاهش پیدا کند که درنهایت احتمال پوکی استخوان افزایش پیدا خواهد کرد. 
 5. افزایش احتمال ناباروری: با توجه به بررسی‌های انجام‌شده روی تأثیرات قهوه در بدن آقایان، متوجه شده‌اند که مصرف این نوشیدنی می‌تواند باروری آقایان را کاهش دهد. به همین دلیل احتمال ناباروری در مردانی که بیش از اندازه قهوه می‌نوشند، بیشتر از سایر آقایان است. 
 6. مضرات قهوه در آقایان: به‌طورکلی از مضرات قهوه برای آقایان می‌توان به کاهش حافظه و اختلال در تصمیم‌گیری اشاره کرد. معمولاً مردانی که بیش از اندازه قهوه می‌نوشند، زودتر از سایر همسالان خود دچار فراموشی و ضعف حافظه می‌شوند. 
 7. افزایش احتمال رفلاکس معده: از دیگر مضرات قهوه نیز می‌توان به افزایش اسید معده اشاره کرد. زمانی که اسید معده بیش از اندازه تولید و ترشح می‌شود، می‌تواند به دیواره‌های معده آسیب وارد کند و منجر به رفلاکس معده شود؛ زیرا کافئین دریچه اسفنکتر را در انتهای مری شل می‌کند و منجر به بازگشت اسید به معده می‌شود که درنهایت به بافت مری و دیواره‌های آن آسیب وارد می‌کند. 
 8. بروز بیماری‌های زنان: افزایش احتمال بروز بیماری‌های زنان از دیگر مضرات قهوه است. با توجه به بررسی‌های انجام‌شده، بانوانی که در طول روز کافئین مصرف می‌کنند، بیشتر از سایر بانوان در معرض ابتلا به بیماری‌های پستان قرار دارند. هرچقدر مصرف قهوه در طول روز افزایش پیدا کند، احتمال بروز بیماری فیبروکیستیک پستان نیز در بانوان افزایش می‌یابد. همچنین مصرف قهوه در بانوان یائسه منجر به افزایش احساس‌گر گرفتگی آن‌ها می‌شود. 
 9. بالا رفتن فشار خون: کافئین می‌تواند فشار خون را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد. به همین دلیل بالا رفتن فشار خون را می‌توان از دیگر مضرات قهوه دانست؛ بنابراین اگر سابقه فشار خون بالا دارید، بهتر است در مصرف قهوه دقت بیشتری داشته باشید. 
 10. افزایش میزان استرس و اضطراب: متأسفانه بالا رفتن اضطراب از دیگر مضرات قهوه است. کافئین می‌تواند میزان اضطراب را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد؛ بنابراین بهتر است در مصرف آن اعتدال را رعایت کنید. دریافت رژیم بر اساس مزاج و متابولیسم برای دریافت رژیم اینجا را کلیک کنید!

سیستم ارسال دیدگاه توسط CComment