افزایش قد نوجوانان

بهترین برنامه غذایی برای افزایش قد نوجوانان

کوتاهی یا بلندی قد یکی از پارامترهای مهم در اعتمادبه‌نفس داشتن است. ازآنجاکه داشتن ظاهری زیبا به علاوه داشتن قدی بلند و متناسب باعث جذابیت ظاهری بیشتری می‌شود، بسیاری از افراد تلاش می‌کنند با روش‌های مختلف قد خود را بلند کنند. البته این مسئله در نوجوانان نمود بیشتری دارد. در سنین نوجوانی و جوانی، مسئله ظاهر تأثیر بسیار زیادی در اعتمادبه‌نفس و ارتباطات اجتماعی می‌گذارد.

به همین جهت قصد داریم در این مطلب با ارائه بهترین برنامه غذایی برای افزایش قد نوجوانان، تا حدودی به مسئله‌ی افزایش قد کمک کرده و جوانب این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

 

افزایش قد با برنامه غذایی ممکن است؟

همان‌طور که گفتیم، اندازه قد ارتباط مستقیمی با اعتمادبه‌نفس و روابط اجتماعی دارد. تحقیقات نشان داده، افراد کوتاه‌قد از روحیه‌ی ضعیفی در برابر افراد بلندقد برخوردار هستند. ازآنجایی‌که یکی از اصول کسب درآمد استفاده از نیازها و علایق مردم است، شرکت‌های مختلف داروسازی و افراد مختلف دست به تولید داروها و تجهیزات مختلف برای افزایش قد زده‌اند.

اگر شما هم سری به تبلیغات اینترنتی و ماهواره‌ای زده باشید، متوجه می‌شوید از هر پنج تبلیغ سه تای آن‌ها مربوط به افزایش قد است. البته این محصولات تابه‌حال نتیجه‌های آن‌چنانی نداشته‌اند و فقط وسیله‌هایی برای کسب درآمد و گول زدن افراد ساده‌لوح بوده‌اند. اما آیا واقعاً افزایش قد ممکن است یا ما می‌توانیم نقشی در آن داشته باشیم؟

جالب است بدانید افراد حدودا تا پایان دهه دوم زندگی، قدشان رشد می‌کند! به همین جهت است که برنامه‌های غذایی برای افزایش قد نوجوانان در نظر گرفته می‌شود. در این سنین هورمون اچ‌جی‌اچ یا همان هورمون رشد فعال است و می‌توان با تحریک کردن آن به رشد بهتری دست یافت.

توجه داشته باشید، رژیم‌های افزایش قد برای دخترها تا سن ۱۳.۵ و پسرها تا ۱۶.۵ سالگی کاربرد دارند. بعد از این سن به دلیل بسته شدن صفحه رشد این امکان وجود ندارد، مگر اینکه با رادیوگرافی  از بسته نبودن صفحه رشد مطمئن شویم.

همان‌طور که اشاره شد وظیفه‌ی تولید این هورمون بر عهده غده هیپوفیز است. پس برای رسیدن به قدی بلندتر باید غده هیپوفیز فعال‌تری داشته باشید! در فعالیت این غده مسئله‌های ژنتیک و وراثت بسیار پررنگ است. به‌صورت کلی می‌توان گفت بیشترین سهم در بلندی یا کوتاهی قد را ژنتیک و وراثت دارد. اما غیر از وراثت، توجه به هورمون‌ها و تغذیه، از جمله راهکارهای افزایش قد نوجوانان است.

بهترین برنامه غذایی برای افزایش قد نوجوانان کدام است؟

خب تا اینجا گفتیم که هورمون رشد در سنین نوجوانی فعال است. کلید اصلی در تولید این هورمون تحریک غده مرتبط با آن است. اما این کار با داروهای اینترنتی و محصولاتی که در بازار زیاد شده‌اند، نه امکان‌پذیر است و نه صلاح است که بدون نظر پزشک سراغ این داروها بروید. ازآنجاکه تمام غده‌های بدن تحت تأثیر برنامه‌های غذایی قرار دارند، پس تنظیم یک برنامه غذایی مناسب و مصرف دسته‌ای از خوردنی‌ها و جذب مواد معدنی و مغذی، بهترین راه برای افزایش قد نوجوانان است. البته لازم است دوباره به این نکته اشاره کنیم در مسئله قد، ژنتیک گزاره اصلی است، اما این عوامل خارجی هم می‌تواند مؤثر باشد.

 رژیم‌های پروتئینی

پروتئین در افزایش قد نوجوانان نقش اصلی را بازی می‌کند. در واقع تنظیم‌کننده تمام هورمون‌ها، پروتئین است. برنامه‌های غذایی که در آن به جذب پروتئین اهمیت می‌دهند، می‌توانند بهترین گزینه برای بلندتر شدن قد و تولید هورمون رشد باشد. «ال اورنیتین» یکی از اسیدآمینه‌های پروتئینی است که در تحقیقات مشخص ‌شده که تأثیر خوبی در رشد قد می‌گذارد. این پروتئین در گوشت گاو به‌وفور یافت می‌شود. توجه داشته باشید اگر قصد گرفتن رژیم لاغری را دارید، از رژیم‌هایی که مصرف پروتئین را کاهش می‌دهند، دوری‌کنید. 

ملاتونین

مواد معدنی و هورمون‌های مختلف، عصای دست شما در افزایش قد هستند. ملاتونین یکی از این هورمون‌ها است. جالب است بدانید این هورمون به‌صورت طبیعی در بدن وجود دارد و تولید می‌شود، اما وظیفه آن بیشتر کنترل آرامش مغز و بهبود کیفیت خواب است. برای آنکه بتوانید از طریق ملاتونین به رشد و تولید هورمون اچ‌جی‌اچ برسید باید یک سری مواد غذایی مفید را مصرف کنید. برای افزایش قد نوجوانان مصرف خوراکی‌هایی مثل، گوجه‌فرنگی، خیار، کلم بروکلی، گیلاس ترش، بادام‌زمینی، برنج، جو، جو دوسر، گندم، تخمه آفتاب‌گردان، انگور، زیتون و انار بسیار مفید است.

ویتامین‌ها

حتی اگر قصد افزایش قد را هم نداشته باشید، باید بتوانید منبع ذخایر ویتامینی خود را تأمین کنید. ویتامین‌ها سوخت‌های اصلی بخش‌های مختلف بدن هستند که به بهبود عملکرد این بخش‌ها کمک می‌کنند. حال در مسئله افزایش قد نوجوانان هم این مواد ضروری به کار می‌آیند. در میان ویتامین‌های مختلف، ویتامین دی نقش پررنگی در تولید هورمون رشد دارد. این ویتامین در تن ماهی و انواع خوراکی‌های آبزی وجود دارد. همچنین در تخم‌مرغ، گوشت گاو، پنیر، جگر، شیر و... نیز می‌توانید به آن دست پیدا کنید. 

کلسیم

افزایش قد بدون جذب کلسیم یک توهم است. کلسیم یکی از مواد معدنی و مغذی است که به‌صورت مستقیم با ساختار استخوانی بدن سروکار دارد. برای آنکه رژیم غذایی افزایش قد نوجوانان تأثیرگذار باشد، نباید از این ماده غافل شوید. جذب کلسیم در بدن از طریق مصرف مواد خوراکی مانند، ماست، آجیل، حبوبات، سبزی‌ها، کشک و... انجام می‌شود. نکته جالب این است که برای جذب حداکثری این ماده به مصرف ویتامین دی نیز احتیاج خواهید داشت. 

مواد معدنی دیگر

مصرف خوراکی‌های معدنی و مغذی در دوران نوجوانی برای تأمین سلامتی و همچنین افزایش قد بسیار مهم و ضروری است. به‌عنوان‌مثال مصرف، منیزیم، آهن، ویتامین سی، گلوتامین، فسفر و... برای افزایش قد نوجوانان بسیار ضروری است. این مواد را هم سعی کنید از طریق برنامه‌های غذایی به دست آورید و نه توسط داروها و قرص‌ها. مصرف خوراکی‌های مختلف در طول متن ذکر شده است، سعی کنید این غذاها در لیست اصلی برنامه‌های غذایی خود قرار دهید.

دریافت رژیم بر اساس مزاج و متابولیسم برای دریافت رژیم اینجا را کلیک کنید!