در آلودگی هوا چه چیزی بخوریم

هنگام آلودگی هوا چه چیزهایی بخوریم؟

آلودگی هوا در تمام شهرهای بزرگ کشورمان به‌ویژه در نیمه دوم سال مشکل نگران‌کننده‌ای است. مشکلی که می‌توان با استفاده از راهکارهایی نظیر استفاده از رژیم غذایی مناسب، تاثیر آن را کم کرد. شاید عجیب به‌نظر برسد که چطور می‌شود کنترل آلودگی هوا به خورد و خوراک مربوط باشد!؟ تحقیقات نشان داده تنظیم خوردوخوراک یکی از راه‌های مقابله با مشکل آلودگی هواست. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید چطور چنین چیزی ممکن است، با ما همراه باشید.


آلودگی هوا، خطری در کمین

طبق تحقیقات انجام‌ شده آلودگی هوا منشأ و عامل بسیاری از بیماری‌های مختلف است. ذرات آلودگی که در هوا وجود دارد، تمام سیستم‌ بدن انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از آنجا که این ذرات مضر در هوا هستند، راهی برای استنشاق نکردن آن‌ها هم وجود ندارد! 

فراموش نکنید حتی اگر در شهرهای کوچک زندگی می‌کنید، باز هم با آلودگی هوا مواجه هستید. در خیلی از شهرهای کوچک به دلیل نبود دستگاه‌های سنجش کیفیت هوا، برخی تصور می‌کنند آلودگی فقط مختص شهرهای بزرگ است؛ در حالی‌که باید این واقعیت تلخ را بدانید که آلودگی هوا همه جا وجود دارد، فقط مقدار آن کم و زیاد می‌شود.

خطر این آلودگی‌ها زمانی بیشتر حس می‌شود که عزیزان ما را تهدید کند. در این وضعیت، کودکان، بیماران و افراد سالمند، در معرض بیشترین خطر هستند. آسم، سرطان ریه، بیماری‌های قلبی و عروقی، فراموشی و مشکلات حافظه‌ تنها برخی از بیماری‌ها و خطرات ناشی از تبعات آلودگی هواست.


چگونه با خطرات آلودگی در هوا مقابله کنیم؟

آلودگی هوا دلیل اصلی بسیاری از بیماری‌های امروزی است؛ اما نمی‌توان دست روی دست گذاشت و شاهد نابودی سلامتی‌مان به‌وسیله آلاینده‌ها باشیم. تحقیقاتی که در این خصوص انجام شده، راه‌کارهای مختلفی مثل استفاده از تصفیه‌کننده‌ی هوا، بیرون نرفتن از خانه، استفاده از ماسک و... را پیشنهاد داده‌اند. اما این راه‌ها چندان هم موثر و کاربردی نیستند! برخی از آن‌ها مثل خانه‌نشینی راهکار کارآمدی نیست. برخی دیگر نیز مثل خرید و استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا هزینه زیادی دارند. اما بالاخره شخصی به ‌نام «ریچارد پس واتر» متخصص علوم بیوشیمی، انقلابی را برای مبارزه با آلاینده‌ها آغاز کرد.

ریچارد به مطلب مهمی دست پیدا کرد. او دریافت که بسیاری از خوراکی‌ها و عادت‌های غذایی ما در زمان مواجهه با آلودگی‌های محیطی بخصوص هوا، تأثیرات مختلفی در بدن به‌جای می‌گذارند. او با انجام تحقیقات و آزمایش‌های گوناگون نتایج مهمی رسید. تحقیقات او نشان می‌داد خوراکی‌هایی وجود دارند که در زمان برخورد ما با آلودگی‌ها، باعث تقویت فعالیت شش‌ها و سیستم‌های مختلف بدن می‌شوند.

رژیم غذایی و آلودگی هوا

کلیه اعضا و سیستم‌های مختلف در بدن ما برای ادامه حیات و بهبود عملکرد خود به سوخت نیاز دارند. سوختی که توسط دستگاه گوارش جذب می‌شود. یعنی به زبانی ساده‌تر اگر می‌خواهید قلب سالمی داشته باشید، باید خوراکی‌های مخصوص قلب را بخورید. اگر می‌خواهید ذهنتان بهتر کار کند، باید میوه‌ها و سبزیجات خاصی را میل کنید. خوراکی‌ها همچنین می‌توانند در مبارزه با آلاینده‌ها و سموم نیز به انسان کمک کنند. اگر می‌خواهید در برابر آلودگی هوا مقاومت کنید و از آثار آن تا جایی که می‌توانید بکاهید، باید با خوردن خوراکی‌های مناسب، به ارتش دفاعی بدن خود کمک کنید.

اولین نقطه‌ای که آلاینده‌ها و سموم موجود در هوا مورد حمله قرار می‌دهند، شش‌ها و سپس قلب و عروق است. شما می‌توانید با خوردن خوراکی‌های مخصوص در زمان برخورد با آلودگی‌ها، سپر مقاومتی را در برابر آن‌ها درست کنید. اما سؤال اصلی هنوز بدون جواب مانده است. در برابر آلودگی و آلاینده هوا چه بخوریم؟

چیزهایی که باید در هنگام آلودگی هوا بخوریم؟
  • خوراکی‌هایی که دارای ویتامین E هستند

ویتامین E یکی از بهترین مواد برای مقابله با آلودگی هوا محسوب می‌شود. این خوراکی‌ها دارای آنتی‌اکسیدان مناسب هستند. آنتی‌اکسیدان مانند یک پاک‌کننده قوی، سموم موجود در بدن را پاکسازی می‌کند. این ویتامین از گلبول‌های قرمز در برابر آلاینده‌ها محافظ می‌کند. ویتامین E را می‌توان در خوراکی‌های مختلفی از جمله گردو، زیتون، بادام، جگر، بسیاری از سبزیجات و... پیدا کرد.

  • خوراکی‌هایی که دارای ویتامین C و A هستند

ویتامین c و a نیز نقش بسیار مؤثری در محافظ از بدن در برابر آلودگی‌ها دارند. هویج، سیب‌زمینی، کره و روغن مارگارین بهترین منابع ویتامین آ محسوب می‌شوند. از طرفی انواع میوه‌ها مثل پرتقال، گریپ‌فروت، انبه، توت‌فرنگی و... نیز منابع جذب ویتامین C هستند.  • شیر و لبنیات

بدن همچنان که به مبارزه با آلودگی هوا و سموم آن مشغول است، به احیای اکسیژن ازدست‌رفته هم نیاز دارد. مصرف یک لیوان شیر یا یک‌کاسه ماست در روزهایی که در معرض آلودگی قرار دارید، بسیار توصیه می‌شود. این مواد باعث تولید اکسیژن بیشتر در خون می‌شوند.

  • میوه‌ها و سبزیجات

میوه‌ها و سبزیجات هر چه باشند، برای مبارزه با آلودگی‌های محیطی بسیار مفید هستند. میوه‌ها خاصیت آنتی‌اکسیدانی بسیار قوی دارند. همچنین توانایی سم‌زدایی بسیار خوبی دارند. در طول روز، یک الی دو عدد سیب، پرتقال و... بخورید. همراه با غذا از سبزیجات مختلف و کاهو بهره‌مند شوید. کلم بروکلی در برابر آلودگی و آلاینده‌ها یک سپر دفاعی بسیار مستحکم است. گوجه‌فرنگی را فراموش نکنید. گوجه‌فرنگی سموم موجود در خون را مانند یک جاروبرقی تمیز می‌کند. رب گوجه‌فرنگی هم همین آثار را برای شما در پی دارد.

  • آب 

شاید خیلی ساده و پیش‌پاافتاده باشد، اما کمتر خوراکی و نوشیدنی مانند آب برای شما مفید است. آب در بدن فرایند جذب اکسیژن را تسریع می‌کند و عمل سم‌زدایی را هم به‌خوبی انجام می‌دهد. این مایه حیات همچنین ضررهای وارده از آلودگی هوا را به پوست و موی شما دفع می‌کند.دریافت رژیم بر اساس مزاج و متابولیسم برای دریافت رژیم اینجا را کلیک کنید!

سیستم ارسال دیدگاه توسط CComment