افزایش وزن کودک

۷ راهکار مؤثر برای افزایش وزن کودک

افزایش وزن کودک برای خیلی از والدین بسیار با اهمیت است. در واقع از آنجایی کودکان از حساس‌ترین گروه‌های سنی هستند که سلامت آن‌ها برای والدین و پزشکان مهم است. یکی از دغدغه‌های والدین به‌منظور حفظ سلامتی فرزندان خود، نرمال بودن وزن کودکان نسبت به قد آن‌ها است. به‌طورکلی با توجه به این موضوع که شاخص اصلی تعیین سلامت جسمی کودکان قد و وزن استاندارد آن‌هاست؛

از این رو زمانی که کودکی دچار کمبود وزن می‌شود، والدین به دنبال راهکارهای مؤثر برای افزایش وزن کودک‌شان هستند. به‌همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با راهکارهای مؤثر برای افزایش وزن کودک به‌طور کامل آشنا کنیم.


افزایش وزن کودک با راهکارهای مؤثر

بهترین روش برای افزایش وزن کودک به‌صورت اصولی، استفاده از برنامه غذایی سالم و کامل است که بتواند همه نیازهای بدن کودکان را تأمین کند. از مهم‌ترین راهکارهای مؤثر در افزایش وزن کودک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. میوه‌ها: کودکان از انرژی بسیار بالایی برخوردارند و به‌همین دلیل دائماً در حال بازی و حرکت هستند. برای اینکه این انرژی منجر به کاهش وزن آن‌ها نشود، نیاز است تا انرژی مورد نیاز بدن آن‌ها به‌طور کامل تأمین شود. بنابراین یکی از مؤثرترین راهکارهای افزایش وزن کودک، مصرف خوراکی‌های مؤثر جهت تأمین انرژی آن‌هاست. میوه‌ها حاوی مقادیر قابل‌توجهی انرژی و کربوهیدرات مفید هستند؛ از این‌رو می‌توانند انرژی مورد نیاز بدن آن‌ها را تأمین کنند.
2. غلات و سبزی‌های پخته: غلات و سبزی‌های سرشار از ویتامین، کلسیم، آهن و تمامی مواد معدنی مورد نیاز بدن کودکان هستند. به‌همین دلیل استفاده از آن‌ها می‌تواند به تقویت عضلات و استخوان‌بندی کودکان کمک کند. همچنین با تأمین ویتامین‌ها و انرژی مورد نیاز بدن کودک، منجر به افزایش وزن این گروه سنی می‌شود. بنابراین حتماً از غلات و سبزی‌ها در برنامه غذایی روزانه فرزند خود استفاده کنید. البته بهتر است سبزی‌های را به‌صورت پخته در اختیار کودک خود قرار دهید، زیرا سبزی‌های خام می‌تواند منجر به بروز مشکلات گوارشی در کودک شود.


3. لبنیات
: از دیگر راهکارهای مؤثر برای افزایش وزن کودک استفاده از انواع محصولات لبنی در تغذیه روزانه آن‌هاست. لبنیات می‌توانند در تأمین انرژی مورد نیاز بدن کودک نقش بسیار مؤثری داشته باشند و به تقویت سیستم ایمنی بدن آن‌ها نیز کمک کنند. البته توجه داشته باشید که بهتر است از لبنیات دارای چربی در رژیم غذایی کودک خود استفاده کنید تا بتوانید به جذب بهتر مواد مغذی توسط بدن کودک خود کمک کنید. پنیر، شیر، کره، دوغ، ماست و... از مهم‌ترین محصولات لبنی هستند که بهتر است کودک در طول روز حداقل دو مورد از آن‌ها را مورد استفاده قرار دهد. فراموش نکنید برخی از مواد غذایی علی‌رغم فوایدی که دارند برای برخی کودکان مناسب نیستند، بنابراین بهتر است از رژیم غذایی اختصاصی کودکان که توسط لیمومی ارائه می‌شود، در کنار نظر یک پزشک مختصص استفاده کنید.

4. تخم‌مرغ: یکی از بهترین و کامل‌ترین منابع پروتئین تخم‌مرغ‌ها هستند که می‌توانند انرژی و کربوهیدرات مورد نیاز بدن کودک را تأمین کند. از طرفی تخم‌مرغ تأثیر فوق‌العاده‌ای در افزایش وزن کودک دارند. به همین دلیل مصرف روزانه آن‌ها توسط کودک می‌تواند به افزایش وزن او کمک کند. به‌همین دلیل بهتر است روزانه حداقل یک عدد تخم‌مرغ در رژیم غذایی کودک خود قرار دهید. بهتر است تخم‌مرغ را به‌صورت آب‌پز یا سرخ‌شده با کره به کودک بدهید.

5. میان وعده‌های سالم: اگر می‌خواهید به افزایش وزن کودک خود کمک کنید، بهتر است میان وعده‌ها را جدی بگیرید. حذف میان وعده‌ها می‌تواند اصلی‌ترین دلیل کاهش وزن کودک شما باشد؛ زیرا کودکان بیشتر از سایر افراد به انرژی دریافتی نیاز دارند و در صورت عدم تأمین انرژی مورد نیاز بدن آن‌ها، نیاز بدن آن‌ها با افزایش سوخت‌وساز و کاهش وزن تأمین می‌شود. برای میان وعده کودک می‌توانید از نوشیدنی‌های مفید استفاده کنید. آبمیوه‌های طبیعی، شیر و معجون‌های تهیه شده به کمک آجیل‌ها و میوه‌ها می‌توانند بهترین و مقوی‌ترین نوشیدنی‌هایی باشند که می‌توانید برای فرزند خود تهیه کنید.6. غذاهای مقوی: یکی دیگر از راهکارهایی که می‌تواند در افزایش وزن کودک نقش بسیار مؤثری داشته باشد، استفاده از غذاهای مقوی است. این غذاها در کنار مفید بودن باید تنوع داشته باشند که کودک نسبت به خوردن آن‌ها تمایل پیدا کند. به‌طورکلی غذایی که برای کودک خود تهیه می‌کنید، باید شامل این موارد باشد:
  • وجود مقدار قابل‌توجهی پروتئین به‌منظور بهبود رشد بافت های عضلانی و ماهیچه‌ای بدن.
  • دارای فیبر و املاح مدنی قابل‌توجهی باشد.
  • حاوی چربی‌های مفید به دلیل بهبود سوخت‌وساز بدن و همچنین کمک به جذب سریع‌تر ویتامین‌ها.
  • وجود ویتامین‌های مفید و ضروری برای بدن به‌منظور تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان.
  • حاوی کربوهیدرات کافی به دلیل تأمین انرژی کودک.
7. از متخصص کمک بگیرید: درصورتی‌که با استفاده از راهکارهای فوق به نتیجه نرسیدید. بهتر است برای افزایش وزن کودک به متخصص مراجعه کنید. زیرا در بسیاری از مواقع ممکن است کاهش وزن کودک یا عدم وزن‌گیری او به دلیل مشکلات گوارشی یا کمبود مواد معدنی در بدن او باشد. به‌همین دلیل پزشک متخصص می‌تواند با بررسی‌های دقیق‌تر، دلیل اصلی کاهش وزن کودک شما را تشخیص دهد و بهترین روش را برای وزن گیری او به شما توصیه کند.

نکات کلیدی برای افزایش وزن کودک

از مهم‌ترین نکات تغذیه‌ای که می‌تواند به افزایش وزن کودک کمک کند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهتر است مصرف نوشیدنی‌ها را در طول زمان مصرف غذای اصلی محدود شود تا کودک بتواند غذای بیشتری میل کرده و دیرتر سیر شود.
  • از دیگر نکاتی که می‌تواند به افزایش وزن کودک شما کمک کند، مصرف آجیل و مغزها به‌عنوان میان وعده در طول روز است که از افت انرژی کودک به میزان قابل‌توجهی جلوگیری می‌کند.
  • ماکارونی، برنج، سیب‌زمینی، تخم‌مرغ و نان بهترین و مناسب‌ترین مواد غذایی هستند که بهتر است کودکان به‌صورت روزانه دریافت کنند.

دریافت رژیم بر اساس مزاج و متابولیسم برای دریافت رژیم اینجا را کلیک کنید!

سیستم ارسال دیدگاه توسط CComment