کاهش وزن زنان و مردان

آیا روند کاهش وزن بین زنان و مردان متفاوت است؟

کاهش وزن و لاغری هم برای مردان و هم زنان با اهمیت است؛ اما شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد، چه تفاوتی میان لاغری زنان و مردان وجود دارد؟ چه عواملی بر روند لاغری زنان و مردان تاثیرگذار است؟ آیا می‌توان از رژیم لاغری یکسان برای بانوان و آقایان استفاده کرد؟

با توجه به تحقیقاتی که در رابطه با روند کاهش وزن بانوان و آقایان انجام شده، می‌توان گفت روند لاغری مردان و زنان تفاوت‌هایی دارد که در ادامه این مطلب بیشتر درباره‌‌شان توضیح می‌دهیم. 


تفاوت میان کاهش وزن مردان و زنان 

بانوان و آقایان از نظر فیزیولوژیکی با یکدیگر متفاوت هستند. به همین دلیل است که بدن آن‌ها نیز واکنش‌های متفاوتی به غذا نشان می‌دهد. برخلاف تصور و با توجه به تحقیقات انجام شده روی بدن بانوان، مشخص‌شده که زنان تمایل بیشتری به غذا نشان می‌دهند! به همین دلیل نسبت به خوردن غذا نیز ولع بیشتری دارند. یکی از مهم‌ترین دلایل این تفاوت، هورمون‌های بدن بانوان و آقایان است. بدن زنان به چربی بیشتری نیاز دارد، از این رو احتمال افزایش وزن آن‌ها بیشتر از مردان است. 

از طرفی روش‌های مقابله با استرس مردان و بانوان نیز با یکدیگر متفاوت است. به‌طور مثال آقایان زمانی که دچار استرس می‌شوند، از روش‌هایی مانند پیاده‌روی و... برای کنترل استرس خود استفاده می‌کنند. درصورتی‌که برخی از بانوان در شرایط احساسی و هیجانی تمایل بیشتری به خوردن دارند! به همین دلیل سعی می‌کنند با خوردن استرس خود را کنترل کنند. همچنین برخی دیگر با نقاشی، گوش دادن به موسیقی و روش‌های بدون تحرک بر استرس خود غلبه می‌کنند. همین موضوع موجب می‌شود تا احتمال کاهش وزن آقایان بیشتر از بانوان باشد. 

از طرفی بسیاری از آقایان به تغییرات وزن خود اهمیت چندانی نمی‌دهند. درصورتی‌که بانوان با کوچک‌ترین تغییرات وزن دچار ناامیدی، افسردگی، عصبانیت یا استرس می‌شوند. همین موضوع موجب می‌شود تا انگیزه خود را نسبت به کاهش وزن از دست بدهند و ناخودآگاه دچار افزایش وزن شوند. متأسفانه اکثر بانوانی که دچار اضافه وزن می‌شوند، برای لاغر شدن غذا خوردن خود را به‌شدت محدود می کنند یا چند روز سعی می‌کنند هیچ غذایی نخوردند تا این اضافه وزن‌ جبران شود. همین موضوع موجب می‌شود تا آسیب‌های جدی‌تری متوجه سلامتی آن‌ها شود. درصورتی‌که آقایان بدون هیچ نگرانی سعی می‌کنند بدون تغییر در رژیم غذایی خود و با ثبت‌نام در باشگاه یا پیاده‌روی اضافه‌ وزن خود را کاهش دهند. 

زنان چگونه می‌توانند وزن خود را کاهش دهند؟ 

از سؤالاتی که ممکن است برای بانوان ایجاد شود، این است که بانوان چگونه می‌توانند کاهش وزن سریع‌تر و بهتری داشته باشند؟ یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند به بانوان کمک کند تا بهتر وزن کم کنند، فعالیت‌بدنی است. میزان مشخصی پیاده‌روی با سرعت ثابت کمک می‌کند تا بانوان بتوانند سوخت‌وساز بدن خود را افزایش دهند و همچنین به حفظ توده‌های عضلانی کمک کنند. بنابراین چربی‌سوزی آن‌ها بدون آسیب‌دیدگی بافت‌های عضلانی اتفاق خواهد افتاد. درنهایت بانوانی که در کنار فعالیت بدنی، از رژیم غذایی مناسبی بهره‌مند شده‌اند، می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به اندام دلخواه و ایده‌آل خود دست یابند. 

همان‌طور که گفته شد بانوان در زمان استرس و عصبانیت به خوردن غذاهای شیرین تمایل بیشتری پیدا می‌کنند؛ بنابراین کنترل استرس و عصبانیت نیز می‌تواند به تسریع روند کاهش وزن آن‌ها کمک کند. به همین دلیل اگر می‌خواهید سریع‌تر وزن خود را کاهش دهید، بهتر است روش‌های مناسبی را برای مقابله با استرس و عصبانیت خود پیدا کنید تا بتوانید در زمان نیاز آن‌ها را جایگزین خوردن خوراکی‌های شیرین کنید.کاهش وزن در مردان و زنان به چه صورت است؟

شاید جالب باشد که بدانید، آقایان هنگام کاهش وزن از فواید بیشتری نسبت به بانوان بهره‌مند می‌شوند؛ زیرا در زمان کاهش وزن آقایان در ابتدا چربی‌های عمقی شکم یا احشایی از بین می‌رود. این چربی‌ها ارتباط بسیار نزدیکی با بروز بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، فشارخون و بیماری‌های زمینه‌ای دارند. درصورتی‌که بانوان در هنگام کاهش وزن ابتدا دچار لاغری در ناحیه باسن و ران‌های خود می‌شوند. این چربی‌ها زیر پوستی بوده و ارتباط زیادی با بیماری‌های ناشی از اضافه وزن ندارند. از طرفی با توجه به بررسی‌های انجام شده روی نحوه لاغری بانوان، مشخص‌شده افرادی که از رژیم‌های غیراصولی برای لاغر شدن استفاده می‌کنند، کلسترول خوب خون‌شان نیز کاهش پیدا می‌کند. این کلسترول برای حفظ سلامتی قلب بسیار مفید است. 

همچنین زمانی که بانوان می‌خواهند وزن خود را کاهش دهند، علاوه بر چربی‌سوزی، عضلات آن‌ها نیز تحلیل می‌رود و تراکم استخوانی آن‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند. همین موضوع منجر به بروز بیشتر پوکی استخوان در بانوان به ویژه در سنین بالا می‌شود. این موضوع موجب شده تا امروزه پوکی استخوان در بانوان بسیار شایع‌تر از آقایان باشد. البته هنوز علت دقیق کاهش وزن سریع‌تر آقایان، نسبت به بانوان مشخص نشده است؛ اما به‌طور طبیعی مردان سریع‌تر از بانوان می‌توانند وزن خود را کاهش دهند و درعین‌حال بافت‌های عضلانی خود را حفظ کنند.

در پایان فراموش نکنید، رژیم لاغری استاندارد به مواردی نظیر جنسیت، سن، سوابق پزشکی و... توجه دارد و درصور‌تی‌که از رژیم‌های اختصاصی لیمومی استفاده کنید، خیال‌تان از بابت استاندارد بودن رژیمی که دریافت می‌کنید، راحت خواهد بود.


دریافت رژیم بر اساس مزاج و متابولیسم برای دریافت رژیم اینجا را کلیک کنید!


سیستم ارسال دیدگاه توسط CComment