میزان کاهش وزن در یک دوره از رژیم

روند کاهش طبیعی وزن، در سطح بین­‌المللی بین نیم تا یک کیلو در هر هفتس. تا چند سال قبل این استاندارد قابل قبول نبود، چرا؟ چون معمولا افراد در اولین کاهش وزنی که تجربه می­کنن، به طور طبیعی می­تونن کاهش وزن بیشتری داشته باشن، اما اغلب افراد بعد از اولین رژیم مجدد دچار افزایش وزن شده و در دوره­های بعدی لاغری، بدن مقاوم­تری نسبت به کاهش وزن دارند.

آمارها نشون میده که اغلب افراد حداقل یکبار رژیم گرفتن و درحالیکه بدنشون مقاومتی در برابر لاغری داره به پزشک مراجعه می­کنن، بنابراین روند کاهش وزن 1 تا 3 کیلو برای خانم­ها و 2 تا 4 کیلو برای آقایون در هر دوره­ی 21 روزه کاملا طبیعی و مناسبه، که البته اگر رژیم خیلی با دقت رعایت بشه، ممکنه میزان کاهش وزن بیشتری داشته باشن. اما در نهایت باید بدونیم که پایین آوردن وزن با سرعت و میزان بالا، اون هم در یک مدت زمان کوتاه فقط کار جادوگرهاست و نه متخصصین حاذقی که بر اساس یافته­های علمی و با توجه به حفظ سلامت افراد، رژیم­ها رو تنظیم می­کنن. پس اگر دنبال کاهش وزن­ با روش­های عجیب و غریب هستیم، بهتره به جای مراجعه به پزشکان از افراد دیگه­ای کمک بگیریم و درنهایت هم منتظر عواقب استفاده از روش­های نادرست بر سیستم ایمنی بدنمون، صفرا، کبد، کلیه، سیستم گوارش، بروز مشکلات پوستی، ریزش مو و .... باشیم.

باید بدونیم که کاهش وزن تحت تاثیر جنسیت هم قرار داره. یه مثال قدیمی هست که میگه گوشت آقایون رو طاقچه و گوشت خانم­ها تو صندوقچست؛ این ضرب­المثل اصلا دور از واقعیت نیست، چون آقایون با سرعت بیشتری می­تونن وزنشون رو پایین بیارن و خانم­ها با سرعتی کمتر. علتش هم اینه که سوخت و ساز بدن آقایون بیشتر از خانم­هاست و این روند کاهش وزن جزء طبیعت بدن خانم­ها و آقایونه، بنابراین نه جای نگرانی برای خانم­ها وجود داره و نه جای خوشحالی برای آقایون.اینجا یک مورد خیلی مهم هست؛ اینکه ما درمورد رژیممون چه طور فکر می­کنیم، بهتره منتظر این نباشیم که رژیممون تموم بشه تا مجددا، خوردنِ انواع خوراکی­های مضر با روند گذشته رو شروع کنیم. بلکه باید در طی رژیم یاد بگیریم خریدامون و پخت و پزهامون رو چه طور مدیریت کنیم، تا در نهایت سبک زندگی سالم­تری داشته باشیم. اگر دنبال رسیدن به سلامتی و وزنی مناسب هستیم تا شاداب­تر و بی­دردسر زندگی کنیم پس باید تغییراتی داشته باشیم که وزن از دست رفته با رفتارها و سبک­های غلط زندگی، مجددا به بدنمون برنگرده.

واقیعت دیگه­ای که بهتره درمورد میزان افزایش و کاهش وزن بدونیم و البته قبولش کنیم؛ اینه که به­طور طبیعی، سالانه هر فرد به واسطه­ی افزایش سن، می­تونه بین 1 تا 4 کیلو افزایش وزن داشته باشه. علتش هم اینه که با افزایش سن، سوخت و ساز بدن کمتر میشه و در اصطلاح طب سنتی هم طبع بدن رو به سردی میره پس تمایل بدن به افزایش ذخیره­سازیِ مواد افزایش پیدا می­کنه، البته که این افزایش وزنِ سالانه ­رو هم میشه با یک دوره رژیم مدیریت کرد.

با این تفاسیر اگر کسی در طی یک سال بین 20 تا 22 کیلو کاهش وزن داشته باشه، یعنی حتی ماهی کمتر از 2 کیلو، باز هم بعد از اون یک سال با سالم­ترین و استاندارترین حالت ممکن تونسته وزنش رو به حد ایده­آل برسونه و این شکل از کاهش وزن به شدت ارزشمنده، چرا؟ چون با وجود اینکه به غلط تصور میشه، چاقی به سرعت در ما اتفاق افتاده اما واقعیت اینه که افزایش وزنمون در یک پروسه­ی طولانی و زمان­بر اتفاق افتاده و 20 کیلو کاهش وزن در طی یک سال با چنین دیدگاهی نشونه­ی یک موفقیته بزرگ و قابل تحسینه. ضمن این که اگر بخوایم سبک بهتری از زندگی رو دنبال کنیم، یک سال زمان بسیار مناسبی برای تغییر برخی عاداته زندگیمونه.

نتیجه این که داشتن حتی 1 کیلو کاهش وزن در یک دوره، یک میزان مناسب برای کاهش وزنی استاندارد و اصولیه، چون در نهایت و طی زمان ما رو به کاهش وزنی ثابت می­رسونه پس بهتره برای کاهش وزن هیجانی عمل نکنیم و دیدگاهی بلندمدت­تر داشته باشیم تا از شر کاهش وزنهای سریع و مقطعی نجات پیدا کنیم و از کاهش وزن­های کوچیک اما پایدار و اصولی دچار ناامیدی و دلسردی نشیم.دریافت رژیم بر اساس مزاج و متابولیسم برای دریافت رژیم اینجا را کلیک کنید!


سیستم ارسال دیدگاه توسط CComment