شکستن استپ وزنی

راه‌های شکستن استپ وزنی!

استپ وزنی یکی از مشکلات رایج برای کسانی است که می‌خواهند کاهش وزن داشته باشند‍! بسیاری از افراد با وجود استفاده از رژیم غذایی مناسب و ورزش، نمی‌توانند وزن خود را کاهش دهند یا به عبارت بهتر دچار استپ وزنی می‌شوند. معمولا این افراد در هفته‌های اول به صورت نرمال و رضایت‌بخش کاهش وزن را تجربه می‌کنند. اما پس از یکی دو هفته اول، وزن آن‌ها ثابت می‌شود و دیگر کاهش پیدا نمی‌کند.

در این صورت فرد دچار استپ وزنی شده و برای کاهش وزن نیاز به شکستن استپ وزنی دارند. اما نکته قابل‌توجه این است که دلیل اصلی این مشکل چیست و چگونه می‌توان آن را از بین برد؟ به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با دلایل استپ وزن و راه‌های شکستن استپ وزنی به‌طور کامل آشنا کنیم.


ضرورت شکستن استپ وزنی

اگر شما دچار اضافه وزن شدید باشید و به استپ وزن برسید، به این معنا است که دیگر قادر به کاهش وزن نیستید؛ بنابراین با وجود رعایت استانداردهای ورزشی و پیروی از رژیم لاغری مناسب خود نیز نمی‌توانید به‌تناسب اندام دست پیدا کنید، اما نکته قابل‌توجه این است که چه زمانی شما دچار استپ وزن می‌شوید و نیاز به شکستن استپ وزنی دارید. برای اینکه بتوانید استپ وزن خود را از بین ببرید، در ابتدا نیاز دارید که دلیل اصلی این مشکل را شناسایی کنید و سپس با توجه به دلیل استپ وزن، آن را از بین ببرید.


از مهم‌ترین دلایل این مشکل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وزن استاندارد بدن: یکی از دلایل استپ وزن، تعیین وزن سالم و استاندارد فرد توسط بدن او است. ازآنجایی‌که شرایط بیولوژیکی و ژنتیکی بدن هر فرد با دیگری متفاوت است. بدن این وزن را مشخص می‌کند و زمانی که به محدوده وزن بدن نزدیک می‌شوید، واکنش مقاومتی بدن منجر به استپ وزن می‌شود. یکی از دلایل کاهش وزن و مجددا افزایش وزن نیز همین موضوع تعیین وزن طبیعی توسط بدن است.
  • واکنش بدن به متابولیسم و کاهش وزن: از طرفی بدن تنها سوزاندن چربی‌ها را می‌پذیرد و در برابر از بین رفتن عضلات مقاومت می‌کند. درصورتی‌که بسیاری از رژیم‌های لاغری، علاوه بر چربی‌های اضافی، مقداری از عضلات را نیز از بین می‌برند. به همین دلیل درصورتی‌که این عضله‌سوزی به 25 درصد برسد، تأثیر فوق‌العاده زیادی در متابولیسم بدن دارد و آن را کاهش می‌دهد. بنابراین میزان چربی‌سوزی بدن نیز کاهش می‌یابد و فرد دچار استپ وزنی می‌شود.
  • از دیگر دلایل استپ وزن: از دیگر دلایل این مشکل نیز می‌توان به ورزش زیاد در کنار چربی‌سوزی کم اشاره کرد. همچنین اختلال در عملکرد تیروئید، اختلال در عملکرد غده فوق کلیه، مصرف داروهای یائسگی، بارداری و شیردهی نیز می‌توانند از دیگر دلایل بروز این مشکل شناخته شوند.

راهکارهای مؤثر برای شکستن استپ وزنی

با توجه به دلایل فوق، احتمال بروز این مشکل به‌خصوص در افرادی که قصد دارند وزن زیادی را کم کنند، وجود دارد. اما چگونه می‌توان به شکستن استپ وزنی کمک کرد؟از مهم‌ترین و مؤثرترین راهکارهای شکستن استپ وزنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. افزایش فعالیت‌های ورزشی: یکی از مؤثرترین روش‌های شکستن استپ وزنی انجام فعالیت‌های ورزشی است. درصورتی‌که با وجود ورزش بازهم دچار این مشکل شده‌اید، بهتر است شدت و نوع فعالیت ورزشی خود را تغییر دهید. انجام فعالیت‌های ورزشی به‌خصوص فعالیت‌های استقامتی منجر به تقویت عضلات و ماهیچه‌های بدن می‌شود که درنهایت متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد و از عضله‌سوزی جلوگیری می‌کند.
  2. کاهش انرژی دریافتی بدن: از دیگر راهکارهای شکستن استپ وزنی کم کردن انرژی دریافتی بدن است. در بسیاری از مواقع ممکن است بدون آنکه متوجه شویم، انرژی نسبتاً زیادی را با توجه به قد و وزن خود دریافت کرده باشیم. بهترین کار برای پیشگیری از این موضوع یادداشت کردن و محاسبه کردن میزان انرژی دریافتی بدن است. بهتر است مدتی از غذاهای کم‌حجم‌تر استفاده کنیم تا روند چربی‌سوزی بدن مجدد آغاز شود.
  3. خواب کافی: اختلال در خواب می‌تواند تأثیر فوق‌العاده زیادی در افزایش یا کاهش وزن بدن داشته باشد. از طرفی با بررسی‌های انجام‌ شده روی بدن، متوجه شده‌اند که اختلال در خواب و کمبود خواب می‌تواند روند کاهش وزن را حدود 55 درصد کاهش دهد. از طرفی کم‌خوابی می‌تواند منجر به افزایش هورمون استرس در بدن شود که ارتباط مستقیم با افزایش وزن و چاقی دارد. به همین دلیل برای شکستن استپ وزنی بهتر است خواب منظم و کافی داشته باشید.
  4. تأمین آب مورد نیاز بدن: یکی دیگر از راه‌های شکستن استپ وزنی تأمین آب مورد نیاز بدن است، زیرا در بسیاری از مواقع این موضوع به دلیل کم‌آبی بدن و عدم هیدراته بودن آن رخ می‌دهد. بنابراین برای کاهش وزن و پیشگیری از استپ وزن نیاز است تا آب کاهی به بدن برسانید تا هنگام کاهش وزن از کم‌آبی بدن و التهابات آن جلوگیری شود. از طرفی افزایش میزان آب مصرفی می‌تواند متابولیسم بدن را نیز افزایش دهد.

نکات کلیدی برای شکستن استپ وزنی

  • افزایش فیبر مصرفی موجب بهبود عملکرد دستگاه گوارش می‌شود. از طرفی می‌تواند به کاهش‌اشتها کمک کند. به‌همین دلیل استفاده از فیبرها تأثیر زیادی در شکستن استپ وزنی دارد.
  • پروتئین‌ها نیز می‌توانند با تقویت عضلات بدن، از سوزاندن آن‌ها هنگام چربی‌سوزی و کاهش وزن جلوگیری کنند؛ بنابراین در پیشگیری از استپ وزن در زمان کاهش وزن مؤثر است.
  • سبزی‌های نیز کربوهیدرات و انرژی مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند و از استپ وزن پیشگیری می‌کند.

دریافت رژیم بر اساس مزاج و متابولیسم برای دریافت رژیم اینجا را کلیک کنید!

سیستم ارسال دیدگاه توسط CComment