میزان آب برای کاهش وزن

میزان آب مورد نیاز بدن برای کاهش وزن

آب یکی از اصلی‌ترین و مهمترین منابع در بدن است. از کودکی در کتاب‌های درسی خوانده‌ایم، 70 درصد حجم بدن را آب تشکیل می‌دهد. در واقع برای عملکرد بهتر بدن، آب بسیار اهمیت دارد. تأمین آب مورد نیاز بدن یک امر بسیار جدی است. شاید برای شما جالب باشد بدانید، برای لاغر شدن هم به خوردن آب نیاز دارید. تناسب اندام و کاهش وزن یک مسئله متابولیسمی است.

در جریان افزایش سوخت‌وساز بدن، آب نقش حیاتی دارد. اگر ندانید چه میزان آب را باید به بدن برسانید، به مشکل می‌خورید. در این مطلب قصد داریم کلیه ابعاد این مسئله را بررسی کنیم. اگر قصد کاهش وزن دارید، همراه ما باشید.


رابطه آب و کاهش وزن

بدن بدون آب دوام نمی‌آورد. این‌یک مسئله کاملاً اثبات‌شده است؛ اما همیشه مسئله دوام آوردن نیست. آب فقط برای زنده ماندن یا رفع تشنگی کاربرد ندارد. دانستن میزان آب مورد نیاز بدن در فعالیت‌های مختلف به ما کمک می‌کند. اگر می‌خواهید تمرکز بهتری داشته باشید، آب بخورید. اگر می‌خواهید سیستم عصبی شما دقیق و آرام باشد، آب بخورید. اگر می‌خواهید پوست شفافی داشته باشید، آب بخورید. اگر به دنبال داشتن موهای خوش‌حالت و پرپشت هستید، آب بخورید. خلاصه آب برای هر مسئله‌ای کارساز است. یکی دیگر از مسائلی که آب در آن اهمیت بالایی دارد، کاهش وزن است.

بسیاری از اوقات پیش‌آمده است که افراد به هدف مورد نظرشان در برنامه‌های کاهش وزن نرسیده‌اند. گاهی از اوقات کلیه راه‌ها و برنامه‌های رژیم لاغری انجام می‌شود، اما نتیجه آن‌طور که باید نیست. شاید برای شما تعجب‌برانگیز باشد. اما یکی از علت‌های اصلی این اتفاق، آب است. نداشتن اطلاعات کافی برای میزان آب مصرفی برای کاهش وزن، باعث بهم خوردن برنامه‌ها می‌شود.


برای کاهش وزن چقدر آب بخوریم؟

یک آسیاب آبی را تصور کنید. برای اینکه سریع‌تر و بهتر بچرخد، به چه چیزی نیاز دارد؟ جریان آب باعث شدت گرفتن حرکت پره‌های آسیاب می‌شود. نقش آب برای کاهش وزن نیز به همین صورت است. اگر درست سر زمان و به مقدار آب بخورید، سرعت کاهش وزن شما افزایش پیدا می‌کند. جالب است بدانید مراکز مختلفی روی این مسئله تحقیقات گسترده‌ای داشته‌اند. تأمین آب مورد نیاز بدن باعث تقویت روند لاغری می‌شود.


دریکی از تحقیقات، افرادی را که از یک رژیم غذایی پیروی می‌کردند، به دو دسته تقسیم کردند. یکی از دسته‌ها روزانه 1.5 الی 3 لیتر آب مصرف کرده است. در کمال تعجب مشاهده شد این گروه در طی 12 هفته، دو برابر بیشتر از گروهی که آب کمتری خورده است، کاهش وزن داشته است. همچنین در تحقیقات مختلفی تأثیر آب برای ورزشکاران نیز مشخص‌شده است. افرادی که روزانه تمرینات مختلف انجام می‌دهند، باید آب بیشتری مصرف کنند. آب از مسیرهای مختلفی مانند تعریق و ادرار از بدن انسان خارج می‌شود. توجه کنید که شما باید چربی سوزی داشته باشید، نه آب سوزی!


استفاده از آب در رژیم لاغری

  • قبل از غذا آب بخورید

اگر می‌خواهید سرعت کاهش وزن شما افزایش پیدا کند، قبل از غذا آب بخورید. مطالعات نشان داده که تأمین آب مورد نیاز بدن قبل از غذا در جذب چربی بسیار مؤثر است. اگر قبل از غذا مقداری آب بخورید، اتفاقات جالبی برای شما خواهد افتاد. اولین اتفاق این است که میل شما برای خوردن غذای بیشتر کاهش پیدا می‌کند. کاهش میل به خوردن، اولین قدم مهم برای کاهش وزن است. بسیاری از رژیم‌ها و برنامه‌های غذایی، تمام توانشان را روی کاهش دادن میل به غذا می‌گذارند. این کار با خوردن مقداری آب میسر می‌شود.

اتفاق دومی که می‌افتد در دستگاه گوارش است. وجود آب کافی در معده، از جذب چربی اضافی جلوگیری می‌کند. مولکول‌های آب به مواد چربی اجازه جذب‌شدن را نمی‌دهند. تابه‌حال روی آب، روغن ریخته‌اید؟ آب هیچ‌گاه با روغن مخلوط نمی‌شود. حتی اجازه ته‌نشین شدن به آن نمی‌دهد. البته به این معنا نیست که شما آب بخورید و سپس هر چه می‌خواهید بخورید. آب تنها سرعت تأثیرگذاری رژیم غذایی را افزایش می‌دهد.  • در ابتدای روز آب بخورید

خوردن یک لیوان آب ولرم پیش از شروع صبحانه، برای لاغر شدن مفید است. شما از همان ابتدای روز باید جلوی تحلیل رفتن آب مورد نیاز بدن را بگیرید. خوردن آب در ناشتا، فواید مختلفی دارد. آب به‌نوعی یک پاک‌کننده مناسب است. شما با این حرکت دستگاه گوارش خود را پاک‌سازی می‌کنید. در ابتدای صبح، درحالی‌که متابولیسم بدن تازه فعالیت خود را آغاز کرده است، با خوردن آب سرعت آن را افزایش دهید. افزایش سرعت متابولیسم، مساوی است با تقویت روند کاهش وزن.

  • قبل و بعد از تمرین آب بخورید

هدف شما از تمرین کردن چیست؟ بیشتر افراد ورزش می‌کنند تا لاغر شوند و به وزن ایده‌آل برسند. توجه داشته باشید، برای کاهش وزن، باید چربی بسوزانید. عرق کردن زیاد نشان از کالری سوزی نیست. وجود آب در بدن که باعث تعریق می‌شود، زمینه‌ساز مناسبی برای افزایش چربی‌سوزی است. در واقع انگار آب‌های درون بافتی، چربی‌ها را به سمت یک کوره‌ی آتش هل می‌دهند. کمبود آب مورد نیاز بدن این روند را متوقف می‌کند. با مصرف آب کافی قبل از تمرین، کالری بیشتری بسوزانید.


چه مقدار آب بخوریم؟

تا به‌حال دیده نشده که بگویند، کسی مشکل داشتن آب زیاد در بدن را دارد. البته نه اینکه با نوشیدن بی‌حساب آب باعث ایجاد مشکل برای سلامتی‌مان شویم؛ اما کم‌آبی به‌طور کلی -  یکی از مشکلات بسیار مهم و خطرناک به‌حساب می‌آید. از این رو اگر قصد کاهش وزن و لاغر شدن را دارید، بهتر است میزان آب مصرفی خود را تنظیم کنید. پارامترهای مختلفی برای میزان آب مورد نیاز بدن در افراد وجود دارد.

 به‌عنوان‌مثال، سن، فعالیت بدنی، محل زندگی و... در مقدار آب مصرفی روزانه تأثیر دارد؛ اما به‌صورت کلی میانگین 4 تا 6 لیوان آب در روز مناسب است. البته شما می‌توانید به‌جای نوشیدن آب به‌صورت مستقیم، از میوه‌ها و سبزی‌ها آبدار، مانند خیار و... هم استفاده کنید.


دریافت رژیم بر اساس مزاج و متابولیسم برای دریافت رژیم اینجا را کلیک کنید!


سیستم ارسال دیدگاه توسط CComment