امتحان ها، غذا و حافظه! رابطه چیست؟

حافظه­ ی انسان نیز مانند بخش های دیگرِ بدن، تحت تاثیر مواد غذایی و سبک زندگی انسان قرار دارد.

با وجود اینکه کهولت سن، استرس، مصرف سیگار و دخانیات، تغذیه نامناسب، ضربه به مغز و یا سایر عوامل می توانند به سیستم حافظه صدمه وارد کنند، اما امکان تقویت و یادگیری در این سیستم نیز وجود دارد. یکی از این راه ها که به شدت تحت تاثیر زندگی روزمره ی ما

قرار دارد، تغذیه است.

ما می توانیم در سبد غذایی خودمان از مواد غذایی مناسبی استفاده کنیم که باعث تقویت سیستم حافظه شوند.

اولین نکته این است که باید از رژیم غذایی متعادل استفاده کنیم که آن یعنی پرهیز از خوردن غذاهای چرب، تنقلات و داشتن سبد غذایی کامل حاوی نان و غلات، میوه‌ها، سبزی‌ها، شیر و لبنیات، گوشت، حبوبات و کربوهیدرات­ ها است. همچنین خوردن آب کافی در روز بین 6 الی 8 لیوان به شدت توصیه می شود. این نکات تنها اولین شرط برای داشتن ذهن و بدن سالم هستند.

در کنار این موارد بعضی مواد غذایی هم هستند که مثل معجزه برای مغز و حافظه عمل می­کنند؛ البته بی راه نیست اگر بگوییم بسیاری از مواد خوراکیِ سالم، می توانند به تقویت حافظه کمک کنند اما ما در این جا می خواهیم چند مورد از موارد خاص که اثر شگفتی روی حافظه دارند را به شما معرفی می کنیم:

 

کدوی سبز

 

کدوی سبز سرشار از فسفر است؛ درنتیجه می تواند در افزایش ضریب یادگیری و تقویت حافظه نقش موثری ایفا کند، البته کدو خواص بسیار شگفت دیگری هم دارد و در درمان بسیاری از ناراحتی ها و بیماری ها هم موثر است.

کدو حاوی پکتین، ویتامین B، ویتامین C، کلسیم، فسفر، آهن، پتاسیم و ید می­باشد به همین جهت در تصفیه خون، کاهش چربی خون و کلسترول، درمان نقرس، تسکین سردرد (به صورت روغن) موثر است.

 این نکته را به یاد داشته باشید که کدو طبع سردی دارد، بنابراین اگر مزاج شما با غلبه ی سردی مواجه هست، حتما کدو را همراه با ادویه های گرم مصرف کنید.

 

 

اسید های چرب امگا 3

این ماده­ مغذی در ماهی، میگو، روغن ماهی، گردو و روغن زیتون وجود دارد و از آن جایی که بدن قادر به ساخت امگا 3 نیست باید مقدار مناسب آن را از طریق مکمل و یا مواد خوراکی لازم به بدن برسانیم.

در اینجا یک نکته مجددا باید مورد توجه قرار بگیرد و آن این است که باید با توجه به مزاجتان مواد غذایی مناسب را انتخاب کنید یا از مسهل این مواد استفاده کنید تا با غلبه سردی یا گرمی مواجه نشوید.

لیمومی شکل گرفته تا در یافتن مزاج و طبع شما و انتخاب بهترین موادغذایی که متناسب با حال شما هستند کمکتان کند.

این نکته درمورد مصرف ماهی و کدو بسیار مهم و جالب توجه است. سعی کنید گردو را به تنهایی میل نکنید و طبع سرد ماهی را در کنار گرمی ها جبران کنید.

 

سیر

سیر یکی از مواد غذایی بسیار مفید است که در درمان انواع بیماری ها کاربرد دارد. حالا قصد داریم شما را با یکی دیگر از خواص آن آشنا کنیم، سیر تمرکز را افزایش می‌دهد و عملکرد حافظه را بهبود می بخشد.

اگر در مصرف سیر ممنوعیت نداشته باشید، میتوانید تماما از سیل خواص این معجزه ی الهی بهره ببرید.

 

توت خشک و انواع دیگر توت ­ها

 

انواع توت‌ها مانند توت فرنگی، توت سفید، توت سیاه، تمشک، شاتوت باعث تقویت دستگاه عصبی می شود و به بهبود عملکرد مغز کمک می کند.

 

در مورد مصرف انواع توت هم توجه داشته باشید که به غیر از توت خشک، سایر موارد را در فصل خودشان میل کنید، در کل بهترین زمانم برای خوردن مواد غذایی فصل خودشان است.

حالا امیدواریم از حافظه قوی و پایدار خود بهترین استفاده را ببرید و در هزار سالِ زندگی خود هرگز نه بیمار شوید و نه نمره ی امتحانی را از دست بدهید.

 


سیستم ارسال دیدگاه توسط CComment