عوارض قرص لاغری

قرص‌های لاغری چه عوارضی دارند؟

احتمالاً شما هم تبلیغات مربوط به قرص‌های لاغری را مشاهده کرده‌اید. در این تبلیغات چند کلید واژه به‌صورت مکرر تکرار می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال آن‌ها وعده لاغری در کمترین زمان یا کاهش وزن بدون زحمت را می‌دهند. اکثراً یک سری جملات علمی بی‌پایه و اساس را هم‌ردیف کرده و به خورد مخاطبین می‌دهند. اما آیا این قرص‌ها تأثیرگذار هستند؟ آیا مصرف این قرص‌ها برای سلامتی ضرری ندارد؟

اگر شما هم ترغیب شده‌اید که یکی از این داروهای لاغری را مصرف کنید، عجله نکنید. ابتدا بیایید با یکدیگر عوارض و آسیب‌های قرص‌های مربوط به لاغری را بررسی کنید، سپس در آخر این مطلب تصمیم بگیرید.


قرص‌های لاغری چگونه عمل می‌کنند؟

در برخی از مواقع، افرادی را مشاهده می‌کنید که با استفاده از قرص‌های لاغری کاهش وزن داشته‌اند. قطعاً سؤال پیش می‌آید که اگر این قرص‌ها خوب نیستند، پس چگونه تأثیر می‌گذارند؟ در برخی از موارد این داروها، باعث کاهش وزن می‌شوند. اما آیا لاغر شدن به هر قیمت درست است؟ اگر به ازای کاهش وزن سلامت خود را از دست بدهید، آیا ارزش دارد؟ اثرگذاری این قرص‌ها از روش‌های خطرناکی است.

به‌عنوان‌مثال، برخی از این قرص‌ها از طریق بهم ریختن هورمون‌های بدن باعث سرکوب اشتها می‌شوند. کم کردن میل به غذا از روش‌های طبیعی اشکالی ندارد، اما با اختلالات هورمونی، قطعاً تبعات بدی دارد یا با استفاده از مواد بلاکر چربی، سلول‌های چربی را حذف می‌کنند. بدن در حالت طبیعی به جذب چربی سالم نیاز دارد. این قرص‌ها بر ضد این نیاز عمل می‌کنند. برخی دیگر از داروهای لاغری هم با افزایش متابولیسم غیرطبیعی، بدن را در شوک وارد می‌کنند، این کار بسیار خطرناک است.


عوارض قرص‌های لاغری برای سلامتی چیست؟

به اصل مطلب می‌رسیم. مصرف قرص‌های لاغری چه عوارضی دارد؟ این قرص‌ها در هیچ‌کدام از آزمایشگاه‌های معتبر جهانی تأیید شده نیستند. شاید بگویید داروهای درمانی هم عوارض دارند و این طبیعی است. در علم پزشکی زمانی که یک دارو، قرص و... ضررهایش بیش از منافعش باشد، مصرف آن را منع می‌کنند. برخی از این قرص‌ها شاید باعث کاهش وزن شما شوند، اما از مسیر اشتباه این کار را می‌کنند. درست مانند این است که برای رسیدن به آن‌طرف یک رودخانه عمیق، به‌جای رد شدن از روی پل، از درون آب عبور کنید. به‌صورت کلی عوارض قرص‌های لاغر کننده در دودسته کوتاه‌مدت و بلندمدت قرار می‌گیرند. همان‌طور که پیداست، برخی از عوارض این قرص‌ها به‌سرعت و در مدت‌زمان کمی خودشان را نشان می‌دهند. برخی دیگر نیز پس از گذر زمان و در موقعیت‌های حساس برای شما خطرآفرین می‌شوند. در ادامه برخی از آنان را مرور می‌کنیم.

عوارض کوتاه‌مدت قرص‌های کاهش وزن

یک سری از عوارض در مدت‌زمان مصرف قرص‌های لاغری گریبان شما را می‌گیرند. این عوارض وابسته به نوع بدن افراد عمل می‌کنند. البته که عمل کردن آن‌ها قطعی است، اما ممکن است در برخی از افراد دیر یا زود داشته باشد. به‌عنوان‌مثال:

  • افزایش اضطراب و نگرانی

یکی از عوارض جدی قرص‌های کاهش وزن و لاغری، افزایش استرس است. مصرف این قرص‌ها باعث افزایش هورمون کورتیزول در بدن می‌شوند. این هورمون باعث ایجاد دلشوره، نگرانی، اضطراب، عدم تمرکز، افسردگی و تشدید ناراحتی می‌شود. طبق تحقیقات بسیاری از افرادی که مصرف‌کننده این داروها بوده‌اند، دچار افسردگی‌های دوره‌ای شده‌اند.

  • بی‌خوابی و پرخاشگری

با مصرف قرص‌های لاغر کننده، خواب خوش نخواهید داشت. برخی از این قرص‌ها باعث افزایش کافئین و افدرین در بدن می‌شوند. دو عنصری که ضد خواب و آرامش هستند. در پی مصرف این قرص‌ها و همچنین افزایش روند کمبود خواب، عصبانیت و پرخاشگری نیز شروع می‌شود.

  • حالت تهوع، سرگیجه و مشکلات ادرار

پس از مصرف قرص‌های لاغری، بسیاری از هورمون‌ها در بدن دچار تغییر و تحول می‌شوند. این اتفاق باعث بروز مشکلاتی مثل، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، سرگیجه‌های دائمی و... می‌شود. هرچقدر دوز مصرف این قرص‌ها بیشتر باشد، این عوارض شدیدتر می‌شوند.

  • کم‌آبی

با افزایش متابولیسم غیرطبیعی توسط مواد درون این قرص‌ها، بدن با مشکل کم‌آبی مواجه می‌شود. کم‌آبی بدن بسیار خطرناک است و می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات بزرگ‌تری باشد.عوارض بلندمدت قرص‌های کاهش وزن

اگر مطلب قبلی باعث ترس یا تعجب شما شد، این مطلب را هم بخوانید. قرص‌های لاغری می‌توانند امروز و همچنین فردای زندگی شما را تهدید کنند. برخی از این قرص‌ها دارای عوارض بلندمدتی هستند که بسیار خطرناک می‌باشند. به‌عنوان‌مثال:

  • فشارخون

فشارخون یکی از بدترین عوارض مصرف قرص‌های کاهش وزن است. این قرص‌ها متابولیسم و چربی سوزی غیراستاندارد را افزایش می‌دهند، از طرفی گردش خون کاهش پیدا می‌کند. این اتفاق باعث بروز فشارخون می‌شود. همان‌طور که می‌دانید فشارخون نوعی قاتل خاموش است و می‌تواند در سنین بالاتر باعث ایجاد مشکلات شدیدتری شوید.

  • بیماری‌های کلیوی

بعد از گذشت مدتی از مصرف قرص‌های کاهش وزن، منتظر بیماری‌های کلیوی باشید. این داروها با تأثیر بر روی چربی‌ها و مواد مغذی موردنیاز کلیه، باعث ایجاد تداخل در آن می‌شوند. سنگ کلیه یکی از عوارض مربوط به این مسئله است.

  • اعتیاد

قرص‌های لاغر کننده به‌شدت اعتیادآور هستند. به همین دلیل بسیاری از این قرص‌ها در کشورهای اروپایی ممنوع هستند. این داروها تحریک‌کننده عصب هستند. به همین دلیل وابستگی‌های شدید را در پی‌دارند. 

  • سکته و بیماری‌های قلبی

پس از مصرف قرص‌های لاغری، عملکرد سیستم ایمنی قلب و عروق به‌شدت افت می‌کند. از طرفی با افزایش متابولیسم و دست‌کاری هورمون‌ها، تپش قلب مداوم نیز یکی از درگیری‌های فرد خواهد بود. در چنین شرایطی با کوچک‌ترین شوک عصبی، روحی و روانی، ایست قلبی یا سکته رخ می‌دهد. جالب است بدانید این قرص‌ها تا به حال باعث مرگ بسیاری از افراد شده‌اند. چند سال پیش بود که با مرگی یکی از ورزشکاران آمریکایی، به دلیل مصرف این قرص‌ها، وزارت بهداشت ایالات‌متحده فروش آن‌ها را ممنوع کرد.


دریافت رژیم بر اساس مزاج و متابولیسم برای دریافت رژیم اینجا را کلیک کنید!سیستم ارسال دیدگاه توسط CComment