استرس، عاملِ کاهش یا افزایش وزن؟! مسئله این است!

استرس، واکنش طبیعی به شرایط سخت و پرفشار است، این واکنش روی بدن هر فرد اثرات مختلفی می گذارد. در برخی افراد باعث اشتهای کاذب و در برخی موجب بی اشتهایی می شود. اما این تمام داستان نیست.

استرس در خیلی از موارد هیچ اثری بر اشتهای افراد نمی گذارد، بلکه اثرهای دیگری روی بدنِ افراد می گذارد.

مثلِ ایجاد معده درد، اختلال در خواب، گرفتگی عضلات، درد قفسه سینه، تنگی نفس و بسیاری آثار دیگر...

اما در حقیقت چه اتفاقی رخ می دهد؟

ابتدا لازم است به این نکته اشاره شود که در بسیاری از موارد اثر استرس بر اشتها با هورمون استرس یعنی کورتیزول همراه است که باعث افزایش اشتها می شود. بنابراین تعداد افرادی که دچار پرخوری عصبی می شوند بیشتر از افرادی­ست که دچار بی میلی عصبی می شوند.

در حقیقت شرایط استرس‌زا باعثِ افزایش ترشح هورمون‌های استرس از جمله کورتیزول و آدرنالین می شود.
میزان هورمون کورتیزول که تا مدت‌ها پس از رفع استرس هم همچنان بالا می‌ماند، موجب بروز احساس گرسنگی و تمایل به غذاهای شور، شیرین، پرچرب و یا کربوهیدرات ها می‌شود.

این تمایل نوعی واکنش برای رسیدن به آرامش است، پس امکان دارد برای تسکین استرس، فشار روانی، خشم، غم، شرمندگی و ترس تصمیم به پرخوری بگیریم؛ بعضی‌ها به شیرینی و شکلات پناه می برند و برخی با خوردن برنج، پلو یا نان آرامش می گیرند.
به این ترتیب هر کسی به نحوی این خواسته‌ی درونی خود را رفع می‌کند و زمانی که ذهنش به آرامش می رسد دست از خوردن می­کشد. این در حالی است که افرادی نیز وجود دارند که استرس باعث کاهش اشتها در آن ها می­شود.

و آن­ وقت اینجا دقیقا لحظه­ ای­ست که اگر فرد رژیم بوده باشد تازه عذاب وجدان ِ رها کردن ِ رژیم (مسیری که برای شروعش با تمام انرژی به میدان آمده بوده است) به سراغش می آید.

در چنین مواقعی باید از خودمان سوال کنیم که چرا می خواهیم همچین غذایی با حجم بالا بخوریم؟ آیا واقعا گرسنه هستیم؟ اگر جواب ما منفی است پس بهترین کار، کنترل این حس برای وادار نکردن ما به خوردن و  یافتن راه دیگری برای تامین آرامش است.

اما این ماجرا هرگز نباید یک جانبه بررسی شود، درواقع رژیم شما باید منطبق با وضعیت شما صادر شود و منطبق با حال و استرس شما منعطف عمل کند، مثلا نوع رژیم در کسی که عموما استرس دارد حتما باید با رعایت استانداردهای همان فرد طراحی شود. واقعیت این است که در کنترل استرس، رژیم بسیار یاری دهنده است، همچنین نسخه ی رژیمی هر فرد باید قدرت انعطاف داشته باشد.

لیمومی مفتخر است که با تولید این مقاله های علمی و بررسی عوامل تاثیرگذار روی روح و جسم انسان ها؛ رژیمی منطبق و منعطف با ویژگی های انحصار به فرد هر فرد تولید کند. در واقع رژیم های لیمومی قابل کپی برداری نیستند زیرا به طور خاص صادر می شوند و به همین دلیل هم بهترین کارایی را دارند.

درصورت تمایل به تهیه رژیم اختصاصی خود روی لینک خرید رژیم کلیک کنید!

اما به صورت کلی برای کنترل استرس می توان کارهای مفید زیر را نیز انجام داد:

  1. ورزش برای خارج کردن انرژیِ اضافی از بدن یکی از بهترین راه هاست. پس حالا نشستن برای شما بی معنی می شود، باید پیاده رویِ روزانه را شروع کنید.
  2. از دمنوش هایی که برای کاهش وزن و رفع استرس متناسب هستند استفاده کنید.
  3. آبی که در طول روز باید مصرف کنید را به آرامی و جرعه جرعه میل بفرمایید.
  4. میوه های روزانه هم توانایی کمک به شما را دارند، بهتر است به جای خوردن شیرینی­ها، ترشیجات و یا هر خوراکی ممنوع دیگر در رژیم، به خوردن میوه ها عادت کنید.

پی نوشت: اگر تا به حال موقع استرس پرخوری کرده اید یا اشتباه ِ رژیمی مرتکب شده اید، هرگز برای جبران مافات کم خوری نکنید و یا وعده‌های اصلی غذایی را حذف نکنید. داشتن یک رژیم غذایی مناسب و خوراک کافی می‌تواند از پیشامد دوباره‌ پیشگیری کند.


سیستم ارسال دیدگاه توسط CComment